רשת הפסיכולוגיה הרדיקלית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רשת הפסיכולוגיה הרדיקלית (באנגלית: Radical Psychology Network) היא רשת של פסיכולוגים שמה שמשותף להם היא הטענה שבעיות פסיכולוגיות לא נובעות רק מבעיות אישיות פרסונליות, אלא מושפעה גם מהמצב החברתי. הארגון מחפש פסיכולוגים ומטפלי נפש שיעזרו לקדם חברה שתסייע להגיע לאנשים להשיג את הצרכים האנושיים שלהם ותעודד צדק חברתי.

הרשת טוענת כי צריך לשנות את הסטטוס קוו החברתי-כלכלי שיוצר מתחים בקרב האנשים ולא רק להתאים את האנשים למערכת. הקבוצה רוצה גם לשנות את הסטטוס קוו בפסיכולוגיה. הם טוענים כי הגישה המסורתית ממוקדת ברפורמות קטנות, בגלל ששיפור משמעותי של רווחת האדם פירושה שינוי חברתי יסודי. בנוסף הם טוענים כי הפסיכולוגיה עצמה שימשה לעיתים קרובות לדיכוי בני האדם במקום שחרור שלהם.

הארגון החל את דרכו בשנת 1993 כאשר כ-24 אנשים השתתפו בפגישה בכנס של איגוד הפסיכולוגים האמריקאי. הנושא שהוצע על ידי Dennis Fox ו-Isaac Prilleltensky היה: "האם פסיכולוגיה תשים לב למבקרים הרדיקלים שלה". בתוך עשור גדלה הארגון ל-500 חברים במעל 30 מדינות. החברים בארגון היו ממגוון משתתפים פסיכולוגים ואחרים, אקדמאים ומטפלים, סטודנטים וצרכנים. ההגדרות העצמיות היו "רדיקלים", "פסיכולוגים ביקורתיים" ו"פרוגרסיביים". הארגון לא דרש הגדרה אחידה אבל הוביל מטרה משותפת של צורך בשינוי חברתי. נכון ל-2018 אין חברות רשמית בארגון, והיו פרוייקטים שונים כולל ירחון שפורסם במשך 10 שנים עד שנת 2011.

ראו גם

קישורים חיצוניים