השפעות חברתיות של חדשות

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דיווחי חדשות הפכו לחלק חשוב בעולם המודרני. במדינת ישראל קשה להתחמק מחדשות שכן הן מופיעות ברדיו כל שעה, וכן דרך יישומים שונים שדוחפים חדשות לטלפון הנייד או לדפדפן האינטרנט. אנשים רבים צופים בחדשות בטלוויזיה לפחות פעם ביום.

חדשות מביאות לנו הרבה מידע על כמה שהעולם מסוכן - אסונות, מלחמות רציחות - ההיחשפות הממושכת גורמת לאנשים לחשוב שהעולם יותר מסוכן ממה שהוא באמת - סינדרום העולם האכזר. זה מייצר לנו חרדות שונות. בנוסף זה גורם לנו לתמוך בפוליטיקאים מושחתים שמקדמים אשליה של בטחון במקום פתרון הוליסיטי ומבוסס יותר - לדוגמה ניסיון להפחית פשיעה דרך עוד משטרה במקום על ידי אסטרטגיות מוכחות יותר של מניעת פשיעה - לדוגמה על ידי הפחתת שימוש בכסף מזומן שמקשה על ביצוע עבירות כמו גניבה, שוד, חטיפה ועוד- אבל כתבה על הורדת מעשי שוד על ידי פחות כסף מזומן היא לא דבר מרגש כמו ירי על מישהו או על שוטרים שתפסו כנופיה מסוכנת- ולכן היא כמעט לא מופיעה בחדשות.

חדשות גם מכוונות אותנו לפחד מדברים לא נכונים - על ידי יצירת הטיה קוגניטיבית מסוג היוריסטיקת הזמינות - "קיצור דרך" נפשי שבו אנחנו מעריכים חשיבות או הסתברות של משהו על סמך כמה קל לנו להיזכר בדוגמה שלו. - לדוגמה קל לנו יותר לחשוב על מוות פתאומי בעקבות אירוע טרור לעומת מוות פתאומי בגלל תאונת דרכים - כי אירוע דקירה מכוסה בצורה מפורטת הרבה יותר מאשר תאונת דרכים - שעליה בדרך כלל לא נקרא בכלל כי כבר התרגלנו לרעיון שיש תאונות דרכים ואי אפשר לעשות כמעט כלום בנושא זה.

החדשות מתרכזות גם בדברים חדשים שקרו - לכן הן מזניחות היבטים שקשה יותר להסביר אותם, תופעות כלליות יותר שיכול להיות שהן מתרחשות - היבטים מערכתיים. הן יגידו שנפל תפוח או שהתרחשה תאונת דרכים או רצח - אבל לא יסבירו לציבור על כוח המשיכה או על איך למנוע תאונות דרכים (חזון אפס) או איך למנוע רציחות - כי אלו דברים מסובכים יותר - ולכן עם פחות רייטינג - יותר משתלם לרגש את הצופים מאשר להשכיל אותם.

סיבה נוספת שחדשות לא מכסות דברים מורכבים - היא שאם תבינו את זה - תהיו פחות מעוניינים בדיווח שטחי ומרגש על עוד אירוע ועוד אירוע ועוד אירוע - החדשות המסחריות נועדו ליצור רייטינג כדי למכור פרסומות - לא כדי לסייע לציבור להבין את העולם - מה גם שמי שמבין את העולם טוב יותר צריך פחות עדכונים לגבי מה שקורה עכשיו - להקשיב לחדשות ולנסות להבין את העולם זה כמו לנסות להבין את העולם כאשר כל חמש דקות מישהו מסיח את דעתך באמצעות עוד שיר חדש או להבדיל סטירה - לא דרך טובה ללמוד שום דבר. חדשות גם לא מכסות תהליכים ארוכי טווח - שכן אלו תהליכים שהם "לא חדשות" מעצם טיבם. באופן זה רוב ערוצי החדשות ברוב העולם כמעט ולא כיסו את הנושא של התחממות עולמית - וכאשר כיסו זאת הדבר בוצע בדרך כלל בצורה שטחית ואפילו מוטה בצורה של נטיעת ספק - כלומר דיווח שהיה מוטה לטובת הכחשת אקלים.

חדשות עלולות ליצור נזק דרך עודף מידע - אנחנו מוצפים בכל כל הרבה מידע - שרובו לא רלוונטי בכלל - שקשה לנו להבין מה באמת קורה, מה באמת חשוב - זה נכון לא רק למעגל הקרוב אלי אלא גם לתהליכים ארציים או עולמיים - זה דרך מחוכמת לבצע צנזורה - לא על ידי זה שאתה משתיק את קולות המחאה - אלה על ידי זה שאתה קונה 500 רמקולים ומטביע את המסר שלהם במקהלה עצומה של הסחות דעת.

בספר קהילות מדומיינות מצביע בנדיקט אנדרסון על תפקיד חשוב של עיתונות בקידום רעיון הלאומיות. לפני העיתונות ויצירות כתובות אחרות כמו רומנים, אנשים במחוזות שונים דיברו שפות שונות ועל נושאים שונים. העיתונות דיווחה באופן שבועי או יומיומי על אירועים שהתרחשו באזור מסויים ויצרו תחושה שאזור זה הוא הומוגני. לדוגמה כל הדברים שהתרחשו בגרמניה ריגשו ואיחדו את כל הקוראים של העיתונים בגרמניה שהיו קודם לכן בנסיכויות שונות והתאחדו לאחר מכן למדינה אחת.

ראו גם