הפקת פחם-עץ

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פחם-עץ מתקבל משריפת עץ (או חומר צמחי אחר) בהעדר חמצן.

לתהליך יתרונות רבים:

  • קיבוע פחמן דו-חמצני. פחמן דו-חמצני הוא גז חממה מרכזי התורם לתהליך ההתחממות העולמית. למרות חשיבותם של התוכניות וההסכמים הבינלאומיים שנועדו לצמצם את פליטות הפחמן הדו-חמצני, צמצום פליטת גזי החממה בלבד לא יפתור את משבר שינויי האקלים, משום שכבר כעת ריכוז גזי החממה באטמוספירה קרוב לרמה הקריטית שבה עלולה להיווצר התחממות בלתי הפיכה או הפתעת אקלים, כך שגם תוספות הולכת וקטנות מדי שנה עלולות לעבור רמה זו. לכן, בנוסף לצמצום הפליטה, יש לפעול להקטנת ריכוז הפחמן הדו-חמצני באטמוספירה. בתהליך הפוטוסינתזה הצמח סופח פחמן דו-חמצני מהאטמוספירה ומקבע את הפחמן בגופו, כך שייעור, למשל, יכול לצמצם את ריכוז הפחמן הדו-חמצני באטמוספירה. אך מכיוון שבתהליך הקומפוסטציה של הצמח הפחמן משוחרר שוב לאטמוספירה, זה אינו פתרון מספיק. הפחמן שבפחם-העץ, לעומת זאת, נשאר יציב בקרקע למשך אלפי עד עשרות אלפי שנים.
  • יצירת קרקע שחורה. הפקת פחם עץ הייתה טכניקה מרכזית בחקלאות הבת-קיימא הקדומה באגן האמזונס. פחם העץ, הידוע בכינוי 'טרה פרטה', או בתרגום מפורטוגזית 'קרקע שחורה', הוא חומר שחור בעל מבנה נקבובי ושטח פנים גדול במיוחד. חומר זה משפר את מבנה הקרקע, מעשיר אותה בחומרים תזונתיים, סופח לחות ומהווה בית גידול מצוין למיקרו-אורגניזמים המאיצים את יכולת הקרקע להתחדש.
  • הפקת אנרגיה. בתהליך הפקת הפחם משתחררת אנרגיית חום רבה. את אנרגיה זו אפשר לנצל בדרכים רבות, החל מבישול או חימום ישיר ועד הפקת חשמל.

קישורים חיצוניים