הנצים הירוקים

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הנצים הירוקים (באנגלית: Green hawks) הוא כינוי לקבוצה בלתי רשמית של בכירים בזרועות הביטחון הצבאי בארצות הברית, שמודאגים בגלל ההשלכות הביטחוניות והמדיניות של התלות של המערב וארצות הברית בייבוא נפט ממדינות אחרות, בדגש על מדינות ערב, רוסיה, ומשטרים דיקטטורים.

החברים בנצים הירוקים הם גנרלים, אדמירלים, בכירים במודיעין האמריקאי, ויועצים לביטחון לאומי. הם פעילים בפנטגון, במטה המשולב של NATO ובמרכז למחקרים אסטרטגיים ובינלאומיים. נכון ל-2010, בראש הנצים הירוקים עומד ג'יימס וולסי (R. James Woolsey), ראש ה-CIA לשעבר. [1]

יחד עם וולסי עובדים ארגונים כמו Securing America’s Energy Future, ארגון לובי פוליטי בוושינגטון, עם מועצה מייעצת של גנרלים ואדמירלים שמובלים על ידי הגנרל Paul X. Kelley, לשעבר מפקד כוחות המארינס, וחבר במטכ"ל האמריקאי (Joint Chiefs of Staff).

חלק מהפעילות של הנצים הירוקים הוא קידום של חלופות לנפט כגון דלק ביולוגי עבור מטוסי קרב.[2] וזאת כחלק מנסיון כולל לקדם אנרגיה מתחדשת לטובת צבא ארצות הברית בפרט וכלכלת ארצות הברית בכלל.

ביוני 2005 הקבוצה סייעה לקדם תרגיל של משחק מלחמה שנקרא Oil Shockwave, שמדמה תסריט שבו ייבוא הדלק לארצות הברית מופרע על ידי התקוממות אזרחית בניגריה, יחד עם מתקפת טרור מתואמת על נמלים בערב הסעודית ובאלסקה. התרגיל כלל גם את רוברט גייטס (Robert Michael Gates), היורש המיידי של וולסי ב-CIA ומי שנכון ל-2010 כיהן כראש משרד הביטחון האמריקאי בממשל אובמה. חלק ממסקנות התרגיל היו שגם פגיעה באחוז קטן מהייבוא של נפט לארצות הברית תוביל לתוצאות קשות לכלכלת ארצות הברית. [3]

ראו גם

קישורים חיצוניים