גרי בקר

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

גארי סטנלי בקר (באנגלית: Gary Stanley Becker;‏ 2 בדצמבר 1930 – 3 במאי 2014) היה כלכלן יהודי-אמריקני ופרופסור לכלכלה ולסוציולוגיה באוניברסיטת שיקאגו, ואחד מהכלכלנים של אסכולת שיקגו בכלכלה. הוא זכה בפרס נובל לכלכלה לשנת 1992. בשנת 2000 קיבל את המדליה הלאומית למדעים. בשנת 2007 קיבל את מדליית החירות הנשיאותית מנשיא ארצות הברית.

בקר היה אחד הכלכלנים הראשונים שהסתעפו לתוך תחומים שנחשבו עד אז כחלק מסוציולוגיה כמו הפליה על רקע גזעי, פשיעה, ארגון התא המשפחתי, והתמכרות לסמים. הוא ידוע בזכות הטענות שלו כי ניתן להסביר התנהגויות רבות של בני אדם על ידי הנחה כי הם רציונליים וממקסמים תועלת. הגישה שלו כוללת התנהגות אלטרואיסטית של אנשים על ידי הגדרה מתאימה של התועלת ככאלו. הוא גם אחד החלוצים בניסוח ובשימוש במונח הון אנושי ופיתח את "תאוריית הילד המפונק".

חלק מההסברים של בקר מתאימים לקו שמרני כמו הסבר כי "יעיל" יותר לתא המשפחתי שנשים ישארו בבית. הדברים מדגימים כי ניתן להגיע לתוצאות רצויות של מודל אם מניחים הנחות מסויימות בתחילתו (כמו הגבר מתנהג בצורה אלטרואיסטית אבל האישה לא, התועלת של התא המשפחתי נובע רק מחלוקה מתאימה של משאבים ולא משום דבר אח). תאוריות שלו לגבי פשיעה כמעשה רציונלי השפיעו בצורה ניכרת על כלכלנים אחרים אבל מאוחר יותר הסברים אלה הוצגו כהסברים פשטניים שנשענים על הנחות לא מוצקות על ידי כלכלנים כמו דן אריאלי (האמת על באמת). יש הרואים במאמצים של בקר וכלכלנים אחרים לתחומים אחרים "קולוניאליזם כלכלי" - ניסיון (לא מוצלח) להתאים תחומי מחקר אחרים להנחות של הכלכלה הנאו-קלאסית, במקום להתמודד עם הקשיים של התזה הזאת בתחום הכלכלי או לשנות הנחות יסוד שלה בהתאם לממצאים מתחומי מחקר יסודיים יותר כמו ביולוגיה, פיזיקה או פסיכולוגיה.

קישורים חיצוניים