גזענות

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

גזענות היא סיווג ביולוגי של בני אדם לפי "גזע" או הכללת מאפיינים מוגדרים מסוימים של הופעה גופנית.
כיום, גזענות נעשית תוך שיוך אנשים שונים אשר כל אחד מהם הוא בעל DNA ייחודי[1], לקטגוריות "גזע" לפי "תבניות DNA" מוגדרות שונות (שאינן משפחה גרעינית).

ניתן להבחין בין "גזענות עתיקה" בה אין התייחסות לנושא ה DNA לבין "גזענות מודרנית" בה תבניות מוגדרות של DNA מצדיקות כביכול את ההבחנה הגזענית.

דוגמאות לחלוקות גזעניות הן "לבנים", "שחורים", "אדומים" ו"צהובים". זוהי חלוקה, לרוב דיכוטומית וסטריאוטיפית של בני אדם ויצורים אחרים לקבוצות ביולוגיות, לעתים ללא בסיס ותוך התעלמות מן האפשרות ואף ממקרים של נישואים ושושלות בין ה"גזעים" המוגדרים.

חלופות למינוח גזעני הם למשל "לבן-עור" או "חום-עור" או פשוט שימוש בתיוג שבטי\אזרחי ("הוא ישראלי" או "הוא אמריקני").

הגזענות הביאה לרדיפת והשמדת קבוצות חברתיות שונות כמו "אדומים" (אינדיאנים) ו"שחורים" בארצות הברית, לרדיפת יהודים או מי שהוגדרו כ"יהודים" בשואה ועוד אסונות.

עיסוק זה נחשב כיום בשיח הביו-חברתי כמיותר ומאולץ, כפלגנות המונעת את קיבוץ האנושות לקבוצה אחד שיחדיו תילחם על הישרדותה מאוחדת תוך קביעת סטנדרטים בנושאים כמו שירותים אקולוגיים ויעילות כלכלית.

שאלות שיכולות להתפרש כגזעניות הן "מאיפה אתה" (where are you from?) או "מה העדה שלך" (שאלה הייחודית לחברה הישראלית) במקומן עדיפות שאלות ממוקדות יותר כמו "אם תעזוב כאן, לאן תלך?" או "האם יש לך הגדרה עדתית?".

ראו גם

הערות שוליים

  1. ^ נכון גם לתאומים זהים אשר לכל אחד מהם אין 100% אותו DNA