אדום-ירוק: דמוקרטיה, צדק ואיכות הסביבה (ספר)

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אדום-ירוק: דמוקרטיה, צדק ואיכות הסביבה הוא ספר עיון מאת אבנר דה שליט, פרופסור לפוליטיקה של הסביבה, הטוען כי בעיות סביבה ופתרונן קשורות לסוגיות של צדק חברתי ודמוקרטיה.

דה שליט טוען בספר כי המקור לבעיות הסביבה אינו רק בטכנולוגיה אלא בהתנגדות של גורמים אינטרסנטים הנהנים מהמצב הקיים המאפשר וגורם ליצירת זיהום. הספר נותן לקורא הכרות ראשונית עם בעיה סביבתית ולאחר מכן גם אל ההקשר הפוליטי-כלכלי-תרבותי שלה ואל המשמעויות שלה. מעבר מהצד הטכני לצד הפוליטי.

דה שליט מבחין בין 3 שלבים במודעות הסביבתית של אדם - הכרת העובדות היבשות, הבנת המשמעות האתית שלהן (מודעות) והכרה של הכוחות הפוליטיים הפועלים בתחום (תודעה). על פניו נראה כי לא ברור למה לקיים הבדלה זו, אבל, היסטורית תנועות ירוקות רבות עברו לשלב המודעות ונלחמו למען הסביבה, בלי שהן עוסקות בהיבטים הפוליטיים שגרמו לבעיות בתחומים בהם נאבקו.

דה שליט תוקף את הליברליזם, שאמנם מילא תפקיד חשוב בהתפתחות ההבנה של נושאי הסביבה במערב, אבל לא הצליח לתת תשובה לבעיות הסביבה. המחוייבות של הליברליזם לקפיטליזם ול"כלכלת שוק", ולזכות של הפרטים לצרוך (תרבות הצריכה) מונעות ממנו להתייחס להיבטים החברתיים - סביבתיים שיש לצריכה ולכלכלה. דבר זה מייצג צביעות היות ובמקומות בהם נוח לעסקים שהמדינה תתערב לטובת האינטרסים שלהם היא עושה זאת באופן גס. כך לדוגמה יצירת אמנות סחר נוחות למדינות העשירות ולתאגידים גדולים, סבסוד של תחבורה ואנרגיה הדרושים לגלובליזציה, סבסוד אנרגיה בלתי מתחדשת. הצריכה היא חופשית אבל כמעט ויש איסור לשמר ולחסוך או לחלק את המשאבים באופן אחר.

הספר תוקף את הגישה של הכלכלה הנאו-קלאסית של תמחור הסביבה על פי מחירי השוק. וטוען כי אינה מתמודדת באמת עם שאלות של רווחת האדם, או מה הסיבות האמיתיות להגנה על הסביבה. דה שליט קורא לשנוי בגישה הליברלית ולאנשים להפסיק לחשוב כצרכנים ולהתחיל לחשוב על עצמם כעל אזרחים. הפתרון של זיהום אוויר אינו לנסוע עם המכונית לשטחים פתוחים מחוץ לעיר, והפתרון לזיהום מים אינו מים בבקבוק. על פי הספר חשיבה צרכנית גורמת לאשליה של פתרון הבעיה ולהסרת הלחץ הפוליטי ממקבלי ההחלטות. דה שליט קורא ל-"דמוקרטיה השתתפותית" כדי לפתור את הבעיות הסביבתיות. הוא גם מדגיש גם את רעיון האחריות כלפי האחר - אדם אחר, דורות העתיד או הטבע, כדי לפתור אותן.

ראו גם

קישורים חיצוניים