הודעה לכל משתמשי אקו-ויקי: הותקנו בהצלחה גאדג'אטים על שרת האתר. ניתן לבחור מביניהם בדף ההעדפות האישיות. כמו כן, מהיום אפשר לכתוב משוב על הערך בתיבה שמתחתיו, לאחר הרשמה קצרה.

איידק

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
(הופנה מהדף IDEC)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

איידק, או בשמו הלועזי המוכר יותר IDEC (ראשי תיבות של International Democratic Education Conference) הוא כנס בינלאומי של תנועת החינוך הדמוקרטי. הכנס מתרחש מדי שנה במקומות שונים בעולם, ללא ארגון מרכזי המארגן כנסים ובוחר מיקומים. בכל כנס נבחרים מארגני הכנס הבא. הכנס הראשון התקיים בשנת 1993 בבית הספר הדמוקרטי בחדרה, בישראל, ואורגן על ידי יעקב הכט, שלקח מאז חלק פעיל בכנס כמעט בכל שנה.

היסטוריה

מאז IDEC1993 התקיים כנס IDEC בכל שנה, למעט שנת 2001. באותה השנה נאלצו לבטל את התוכניות לכנס שמאורגן בשיתוף פעולה ישראלי-פלסטיני, ובמקומו התרחש אירוע קטן יותר בארגון ישראלי, בו השתתפו יהודים, ערבים, וגרמנים.

הכנס האחרון (IDEC2005) התקיים בסוף חודש יולי עד תחילת חודש אוגוסט בברלין שבגרמניה, והשתתפו בו מעל למאתיים נציגים מכ- 28 מדינות ברחבי העולם.

לאחר שקבוצה הסכימה לארגן כנס, הפרטים כולם נמצאים בידי אותה הקבוצה - תאריכים, משתתפים, מחירים, לינה, וסגנון הכנס. אורכו של הכנס משתנה מדי שנה - בכנס הראשון ארך יומיים, ולעומתו ארך IDEC1997 שבועיים. תלמידים מבתי הספר המארחים כמו גם תלמידים אורחים לוקחים חלק פעיל בארגון הכנסים; הכנס בבית הספר סאנדס בשנת 1997 והכנס בטוקיו בשנת 2000 אורגנו כמעט לגמרי על ידי תלמידים.

מטרות הכנסים

ישנן דעות שונות בנוגע למטרות הכנסים:

  • הכנס הוא הזדמנות לדון בבעיות משותפות באווירה תומכת.
  • הכנס משמש לעתים להפצת רעיון החינוך הדמוקרטי באמצעות הזמנות מעוניינים אפשריים ומשיכת פרסום חיובי.
  • הכנס נתפס כאמצעי לגיבוש של קשרים טובים בין בתי הספר כדי שיוכלו להציע אחד לשני תמיכה בעת מצוקה.
  • הכנס מאפשר לשפר הראייה הציבורית של בתי הספר המארחים בתוך מדינתם.

המטרה של כנס נתון מוכרעת על ידי בית הספר שמארח אותו.

רשימת כנסים

להלן רשימה של כנסים שהתקיימו, הקבוצות שארגנו אותם, והמדינות שיוצגו בכנס:

ראו גם


קישורים חיצוניים