שלנו

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמליל קואופרטיב שלנו

שלנו הוא קואופרטיב (התאגד כאגודה שיתופית) לשינוי חברתי-כלכלי שהוקם בשנת 2011. מטרת הקואופרטיב היא לקדם פתיחת עסקים חברתיים בבעלות הקואופרטיב במגוון תחומים כאשר כיום (ינואר 2016) הקואופרטיב מקדם מיזמים בשלושה תחומים - קמעונאות, איגוד אשראי וגמל ופנסיה. נכון ל-1 בדצמבר 2015, הקואופרטיב מונה 475 חברים וחברות מכל הארץ וממגוון אוכלוסיות.[1] בתחילת שנת 2014, נפתחה "החנות שלנו" – העסק החברתי הראשון של החנות.

רקע להקמה

קואופרטיב "שלנו" הוקם לאחר מחאת קיץ 2011, כיוזמה של מספר פעילים ממאהל המחאה שהוקם בשדרות נורדאו בתל אביב. הקואופרטיב נרשם כאגודה שיתופית בדצמבר 2011.

חזון הקואופרטיב: "להוות גוף כלכלי חברתי מוביל, שערכיו המרכזיים הם: הוגנות, שקיפות, שוויון, סולידריות ושיתופיות, השואף להיטיב עם הקהילה והסביבה, ומשקיע את עודפיו בקידום מטרות חברתיות על פי החלטת חבריו, וזאת במטרה להביא לשינוי כלכלי וחברתי בישראל".[1]

מודל הקואופרטיב

קואופרטיב "שלנו" משלב בין מודל הקואופרטיב לבין מודל העסק החברתי, בשאיפתו להקים עסקים חברתיים. ההצטרפות לקואופרטיב כרוכה ברכישת יחידת חברות. ההון הנצבר משמש לפתיחת העסקים החברתיים והחברות בקואופרטיב מאפשרת שותפות בקבלת ההחלטות בו, וזכות לבחור ולהיבחר לוועד המנהל שלו. על פי התקנון, הקואופרטיב אינו מחלק את עודפיו לחבריו בצורת דיבידנדים, אלא משקיע אותם מחדש בעסקים שבבעלותו. הוועד המנהל והחברים הפעילים הינם מתנדבים והקמת המיזמים גם היא מתבצעת בהתנדבות.

החנות "שלנו"

בחודש ינואר 2014 נפתחה "החנות שלנו" – חנות מכולת חברתית, בשכונת ביצרון בתל אביב. החנות מיועדת לכלל הציבור ונפתחה כמודל בר-שכפול, במטרה לפתוח חנויות נוספות במקומות נוספים בישראל. החנות מתייחדת בכך שהיא שואפת לתת במה ליצרנים קטנים ובינוניים, להעסיק עובדים בתנאים טובים מתנאי המינימום הנהוגים בענף, לחנך את הלקוחות לצרכנות נבונה וליישם מדיניות תמחור שקופה ופשוטה של המוצרים. הקוד האתי של החנות "שלנו" גובש במשותף על ידי חברי הקואופרטיב.

עסקים עתידיים

קואופרטיב שלנו פועל על מנת לקדם מיזמים עסקיים חברתיים גם בתחומים פיננסיים – איגוד אשראי וקרן פנסיה. בגוף פיננסי קואופרטיבי בעלי השליטה הם גם הלקוחות ולהפך בניגוד לקרנות פנסיה מסורתיות.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים