קרינה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קרינה היא זרם פוטונים[1] (אפשר להגדיר את הקרינה גם כגל אלקטרומגנטי) במגוון תדרים רחב. קרינה קיימת על כדור הארץ באופן טבעי ובלעדיה החיים היו בלתי אפשריים. כך, לדוגמה, קרינה בחלק מהתדרים מהווה את האור הנראה. בלי הקרינה המגיעה אלינו מהשמש לא היינו יכולים לראות כלום בלי תאורה מלכותית, הטמפרטורה על כדור הארץ הייתה תמיד משמעותית מתחת ל 0 ולא הייתה אנרגיה לתהליך הפוטוסינתזה, המהווה בסיס לקיום החיים על כדור הארץ. קרינה טבעית בדרך כלל איננה מזיקה אם כי גם ממנה יש להיזהר: שהייה ארוכה מידי בשמש יכולה להזיק. אבל האדם יצר הרבה מקורות קרינה מלאכותיים וחלק מהם מזיקים. יש 3 סוגים עיקריים של קרינה מעשי ידי אדם מזיקים ומסוכנים וכאשר מדברים על קרינה במובן הסביבתי מדברים בדרך כלל עליהם:

1. קרינה אולטרה-סגולה החודרת לכדור הארץ בגלל הדלדלות שכבת האוזון. קרינה זו גורמת לסרטן אור, פוגעת במערכת החיסונית ובראייה. בעיה זו אפשר להגדיר כקרובה לפתרון: בעקבות מאמצים רבים לצמצום פליטות החומרים הגורמים להידלדלות האוזון, השכבה הזו החלה להשתקם. עד 2068 כמות האוזון מעל אנטרקטיקה, כלומר במקום בו שכבת האוזון נהרסה הכי הרבה, אמורה לחזור לרמה יחסית נורמלית.

2. קרינה רדיואקטיבית מתחנות כוח גרעיניות ופיצוצי פצצות אטום ופצצות מימן. מדובר בקרינה מייננת, כלומר קרינה בתדר גבוה מסוכנת ליצורים החיים. סוגיית הקרינה הזו היא אחת הסוגיות העיקריות כאשר מדברים על שימוש באנרגיה גרעינית.

3. קרינה ממכשירים ומתקנים חשמליים. כמו טלפונים סלולריים, מחשבים, שנאי חשמל וכדומה. זהו סוג הקרינה המזיק ביותר נכון למאה ה-21. השפעותיה צפויות להתגבר אם האנושות תמשיך לנוע במסלול הנוכחי, בין היתר כי גופים כמו הפנל הבין ממשלתי לשינויי אקלים ממליצים להגבניר שימוש באנרגיה חשמלית כדי להפחית פליטות גזי חממה. זאת, כי בשונה ממנועים המבוססים על בערת דלקים, אנרגיה חשמלית אפשר לקבל ממקורות לא פוסיליים כמו שמש ורוח וכן עקב הנצילות האנרגטית הגבוהה של מכשירים הפועלים על אנרגיה חשמלית. אפשר במקום זאת להפחית צריכה, לדוגמה להפחית מיכון לפחות לרמה בה לא יתקיים אורח חיים יושבני, אם זאת בינתיים לא כל כך רוצים ליישם זאת.

סוגי קרינה

חשוב לדעת: את הקרינה מחלקים לפי התדר שלה ל-2 סוגים:

  1. קרינה מייננת - קרינה מספיק חזקה כדי להשפיע על מספר האלקטרונים בתוך האטומים בגוף האדם. מדובר בקרינה בתדר גבוה. נפלטת בתוך כורים גרעיניים מפיצוצים של פצצות אטום ומימן, ממכשירי רנטגן ומתוך מתקנים חשמליים מסוימים כמו מיטות שיזוף ונורות פלואורסצנטיות. קרינה זו נחשבת כמסוכנת יותר. אין ויכוח שכמות גדולה מידי של קרינה כזו מסוכנת, לכן אם יש מקור חזק מידי של קרינה כזו יש לידו שלט אזהרה.
סמל אזהרה בין לאומי מפני מקור קרינה מייננת בעוצמה המסוגלת לפגוע בבריאות
  1. קרינה לא מייננת - קרינה לא מספיק חזקה כדי לעשות את זה. זו קרינה בתדר נמוך יותר. רוב המכשירים החשמליים , האנטנות, השנאים, פולטים קרינה כזו‏[2].

קרינה בגלל החור באוזון

פרק זה לוקה בחסר. אתם מוזמנים לתרום לאקו-ויקי ולהשלים אותו. ראו פירוט בדף השיחה.

קרינה רדיואקטיבית

פרק זה לוקה בחסר. אתם מוזמנים לתרום לאקו-ויקי ולהשלים אותו. ראו פירוט בדף השיחה.

קרינה ממכשירים חשמליים

כל מכשיר חשמלי פולט קרינה, אבל מכשירים שונים פולטים קרינה בעוצמה שונה. מכשיר שצורך יותר חשמל ברוב המקרים יפלוט גם קרינה חזקה יותר. הבדלים חשובים הם המצאות מסך-אם למכשיר יש מסך, כמו טלוויזיה מחשב או טלפון סלולרי, הוא יפלוט יותר קרינה, והיות המכשיר חוטי או אל חוטי. מכשיר אל חוטי יפלוט יותר קרינה. לפי הרבה מומחים שחקרו את הנושא הקרינה שנפלטת מטלפונים סלולריים, אנטנות סלולריות ובאופן כללי מכשירים עם מסך מודרני מזיקה ומהווה חלק מהנזקים הבריאותיים והסביבתיים מהמכשירים האלה. לכן המשרד להגנת הסביבה קבע כללים בסיסיים איך לשמור על הבריאות על ידי צמצום זמן שהיה ליד המכשירים ושמירת מרחק מהם‏[3].

ב 2015 פורסם מחקר אשר מראה שגם קרינת רדיו בעוצמה הנמוכה מהתקן יכולה לגרום לסרטן ואפילו ביותר אפקטיביות מהקרינה שמעל לתקן‏[4].

יש מכשירים חשמליים אשר פולטים קרינה מייננת בעוצמה גבוהה ולכן נחשבים למסוכנים מאוד. פה צריך להזכיר קודם כל את מיטות השיזוף אשר הוכרזו כמסרטן ודאי בגלל זה. למרות זאת רבים משתמשים בהם כנראה כי לא יודעים.‏[5].

אבל מכיון שמשתמשים בהם יחסית מעט הן לא נחשבות למכשירים המזיקים ביותר. לכן לרוב כאשר מדברים על פגיעה בריאותית מקרינה מדברים על מכשירים שפולטים לרוב קרינה לא מייננת ובעיקר על:

טלפונים סלולריים. ב 2018 פורסם סיכום של 97 מחקרים ממנו עולה כי הקרינה מהטלפונים הסלולריים פוגעת משמעותית בבני האדם, בבעלי חיים ואפילו בצמחים‏[6].

אנטנות בשביל הטלפונים האלה.

מכשירים עם מסך, כגון טלוויזיות ומחשבים.

שנאי חשמל.

מקרוגלים.

מאבק נגד קרינה מזיקה

בראש העין תושבים התאגדו והתחילו לפעול נגד אנטנה סלולרית המוצבת בעיר. הם טוענים שהם חולים בסרטן יותר בגללה, כאשר מישגר יותר קרוב ו/או שום דבר לא מפריד בינו לאנטנה, חולה יותר. כתבה על כך פורסמה בויינט‏[7].

בתחילת שנת 2019 נוצר אתר והופצה עצומה להתנגדות לקרינה מג'י 5 בישראל‏[8].

פרק זה לוקה בחסר. אתם מוזמנים לתרום לאקו-ויקי ולהשלים אותו. ראו פירוט בדף השיחה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ פוטון הוא חלקיק יסודי הנושא את הכוח האלקטרומגנטי.
  2. ^ מרכז ידע לאומי להשפעת הקרינה הבלתי-מייננת על הבריאות מרכז תנודע 2016
  3. ^ המשרד להגנת הסביבה עוצמות שדה מגנטי ממכשירי חשמל ביתיים
  4. ^ פרויקט אמת אחרתמחקר חדש: גם קרינה סלולרית חלשה מאוד מעודדת התפתחות סרטן 23.03.2015
  5. ^ אתר חדשות ערוץ 2 משרד הבריאות: השימוש במיטות שיזוף גורם לסרטן באופן ודאי 28.09.2014, גלובס
  6. ^ Reynard Loki, Independent Media Institute Our Cellphone Addiction Is Turning Wireless Tech Into an Invisible Weapon That’s Destroying Wildlife 03 לאוגוסט 2018, Ecowatch
  7. ^ עמיר בורנשטיין תושבים בראש העין טוענים כי קרינה מאנטנות גורמת להם לחלות בסרטן26 בפברואר 2019, ללא קרינה בשבילך
  8. ^ 5G המסרטן החדש מתנגדים יחד לפריסת רשת 5G ~ עבור העתיד של כולנו
Stub general.png ערך זה הוא קצרמר. אתם מוזמנים לתרום לאקו-ויקי ולהרחיב אותו.