צבע מאכל

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
(הופנה מהדף צבעי מאכל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

צבע מאכל הוא צבע המוסף למזון או למשקה על מנת לשפר את מראהו. הצבעים נועדו לספק צבעים ססגוניים ויפים יותר למיני מזונות שצבעם הטבעי אינו מושך דיו או שעקב טיפול ועיבוד הפכו לפחות מושכים. מוצרים המכילים צבעי מאכל כוללים גלידות, קרטיבים, ממתקים למיניהם וכן המרציפן ובצק הסוכר, בשר, דגים וביצים ומזונות אחרים שמקורם מהחי. צבעים אלה מכונים "צבעי מאכל". הצבע כשלעצמו איננו מזון.

חלק מהצבעים מקורם ממקור טבעי, אבל אלו הם לרוב חומרי יקרים יותר או פחות אפקטיביים מאחר שהם מתפרקים. חלק גדול מהצבעים הוא סינתטי ויש בהם חומרים רעילים וחומרים מסרטנים. החוק מחייב סימון של הוספת צבעי מאכל אבל יש מצבים שבהם הוספת הצבעים אינה מסומנת - כך הדבר במקרים של הזרקת צבע לדגי סלמון ולבשר[1] או בהוספת צבעים למזונם של תרנגולות כדי שהחלמון של הביצה יראה יפה.[2] מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מצביעים על השפעות בריאותיות של צבעי המאכל על הבריאות הקשורים במנגנונים של מחלות שונות ושל הפרעות התנהגות.

במדינות שונות בעולם, במיוחד באירופה ובארצות הברית, הוצאו צבעים מאכל מזיקים רבים אל מחוץ לחוק. רוב החומרים האלה מותרים לשימוש בישראל, חרף מאבקים של גורמי בריאות בנושא. כמו כן בשנים האחרונות עקב התעוררות המודעות לנושא מצד צרכנים, יש פיתוח של צבעי מאכל ממקור טבעי, מוצרים ללא צבעי מאכל. מלבד המחוקק גם למודעות ציבורית יש היבט בנושא משום שעם מודעות נמוכה חברות שמורידות צבעי מאכל או מקדמות מוצרים ללא צבעי מאכל עלולת לספוג הפסדים כלכליים.

סימון צבעי מאכל

בישראל נהוגה השיטה האירופאית של סימון תוספי מזון, ובכללם צבעי מאכל, על ידי קוד מספרי E המתחילים באות E. כל המספרים בטווח שבין E100 ל-E199 שמורים עבור צבעי מאכל.

בשיטה זו נעשה שימוש בעיקר באיחוד האירופי (הקידומת "E" מקורה במילה האנגלית "Europe") אולם השיטה בשימוש בכל רחבי העולם. הסימון עצמו באות E אינו מעיד בהכרח על היות החומר מסוכן, כך לדוגמה E-300 הוא ויטמין C. עם זאת, בדרך כלל יצרני מזון מציינים על האריזה חומרים הנחשבים בריאים, כמו ויטמין סי, בשמם המלא, וחומרים פחות בריאים (כמו חומרי שימור, תוספי טעם וריח וצבעי מאכל) בסימון E שאינו מובן לרוב הצרכנים, זאת למעט מקרים בהם החוק מחייב אותם לציון השם המפורש של החומר.

החוק בישראל אינו מחייב את היצרנים לציין בשם את צבעי המאכל במזונות, למעט 4 צבעים: טרטרזין, סנסט ילו, פחם שחור ואדום אלורה.[3] כמו כן, החוק אינו מחייב את היצרנים לציין השפעות בריאותיות אפשרויות של צבעי המאכל. כמו כן במוצרים רבים הנמכרים ללא אריזה אין סימון - בשר, פירות יבשים, דגים. במזון מהחי צבעי המאכל ניתנים לחיות, ובמקרה זה אין סימון כלל גם אם יש אריזה.

להלן פירוט הקודים המצויים בשימוש:

מספר E שם שימוש הערות
E100 כורכומין, כורכום צבע מאכל (צהוב - כתום) טבעי בטוח לשימוש
E101 ריבופלאבין (ויטמין B2), בעבר כונה ויטמין G צבע מאכל צהוב- כתום טבעי
E101a ריבופלאבין-5-פוספט צבע מאכל צהוב- כתום
E102 טרטרזין (FD&C צהוב 5) צבע מאכל צהוב צבע מאכל צהוב כתום מלאכותי, שייך לקבוצת AZO המופקים מפחם. הטרטרזין הוא חומר המעורר תגובות אלרגיות אצל אנשים רבים ונחשד כמסרטן. בנוסף צבע זה נמצא כגורם להתנהגות היפראקטיבית בילדים, לכאבי ראש ומיגרנות, הוא עורר תגובות אסתמטיות בילדים. במחקרים בהם העבירו ילדים לתזונה חסרת צבעי מאכל גילו שיפור בהתנהגות וירידה בהפרעות קשב וריכוז. במחקרים בהם העבירו ילדים לתזונה חסרת צבעי מאכל גילו שיפור בהתנהגות וירידה בהפרעות קשב וריכוז. נאסר לשימוש בנורווגיה ואוסטריה. בארצות הברית נקרא צהוב מס' 5.
E103 קריזולין רסוריצנול (Chrysoine resorcinol) צבע מאכל זהוב צבע מאכל צהוב מלאכותי. נאסר לשימוש בארצות הברית.
E104 קווינולין צהוב צבע מאכל צהוב-ירוק המבוסס על "זפת פחם". בבריטניה הומלץ שלא להשתמש בו, נאסר לשימוש בארצות הברית, אוסטרליה, נורווגיה ויפן. עלול לעורר תגובה אלרגית.
E105 צהוב מהיר AB ‏(Fast Yellow AB) צבע מאכל צהוב אסור בשימוש בארצות הברית ובאירופה.
E106 ריבופלבין-5-נתרן זרחתי (Riboflavin-5-Sodium Phosphate) צבע מאכל צהוב מבוסס על עיבוד של ויטמין B2. נמצא בשימוש במזון תינוקות, ריבות ומוצרי חלב.
E107 צהוב 2G צבע מאכל צהוב צבע מאכל צהוב המבוסס על "זפת פחם". נאסר לשימוש במספר רב של מדינות, וקיימת הצעה לאסור אותו לחלוטין בכל אירופה.
E110 צהוב סנסט (סנסט ילו) FCF (צהוב כתום S, FD&C צהוב 6) צבע מאכל צהוב-כתום צבע מאכל נפוץ במיוחד במספר רב של מאכלים ומסוכן לבריאות, המבוסס על "זפת פחם". סנסט ילו עלול לגרום לתגובות אלרגיות, לפריחה, בחילות עד הקאות – בעיקר בילדים.
E111 כתום GGN צבע מאכל כתום אסור לשימוש בארצות הברית ובאירופה.
E120 חומצה כרמינית (אדום טבעי 4), קרמין צבע מאכל אדום צבע מאכל המופק ממין של כנימות מגן - כנימת קוצ'יניל.
E121 אדום תפוז 2 צבע מאכל אדום כהה אסור בשימוש
E122 אזורובין (קרמואיזין) צבע מאכל אדום - חום עלול לגרום לאסתמה, להיפראקטיביות, ונחשב כמסרטן. נאסר לשימוש בקנדה, יפן, שוודיה וארצות הברית.
E123 אמרנת (FD&C אדום 2) צבע מאכל אדום - כהה נאסר לשימוש בארצות הברית ונורווגיה.
E124 Ponceau 4R (קוצ'יניל אדום A, שני בוהק 4R) צבע מאכל אדום עלול לגרום לאסתמה, להיפראקטיביות, ונחשב כמסרטן. נאסר לשימוש בארצות הברית ונורווגיה.
E125 Ponceau SX, סגול GN צבע מאכל אדום
E126 Ponceau 6R צבע מאכל אדום
E127 אריתרוזין (FD&C אדום 3) צבע מאכל אדום צבע מאכל אדום-ורוד המבוסס על "זפת פחם". נאסר לשימוש בנורווגיה וארצות הברית. חשוד כמשפיע על בלוטת התריס.
E128 אדום 2G צבע מאכל אדום נאסר לשימוש במספר רב של מדינות ובהן ישראל. יש חשד שמפריע ליצירת ההמוגלובין בדם.
E129 אדום אלורה AC ‏(FD&C אדום 40) צבע מאכל אדום אסור בשימוש
E130 אינדנתרין כחול RS צבע מאכל כחול
E131 פטנט כחול V צבע מאכל כחול כהה אסור בשימוש. מבוסס על "זפת פחם".
E132 דיו אינדיגו, FD&C כחול 2 צבע מאכל אינדיגו על בסיס "זפת פחם". צבע מסוכן למוח, עלול לגרום לפריחות וגרד בעור וגם לכאבי בטן. נאסר לשימוש בנורווגיה.
E133 כחול בוהק FCF ‏(FD&C כחול 1) צבע מאכל כחול-אדום צבע בו משתמשים לעתים קרובות בשילוב עם טרטרזין כדי לקבל צבע ירוק. נאסר לשימוש בארגנטינה, בולגריה, צ'כיה, צרפת, איטליה, טורקיה ומספר מדינות נוספות.
E140 כלורופילים וכלורפילינים: (i) כלורפילים (ii) כלורפילינים צבע מאכל ירוק מתפרק מהר ולכן לרוב לא נמצא בשימוש.
E141 תרכובות נחושת של כלורופילים וכלורפילינים (i) תרכובות נחושת של כלורפילים (ii) תרכובות נחושת של כלורפילינים צבע מאכל ירוק נוצר על ידי החלפת המגנזיום בכלורופיל בנחושת. על ידי כך מתקבל צבע יציב יותר מהכלורופיל. נחשב לצבע מאכל טבעי.
E142 ירוק S צבע מאכל ירוק נאסר לשימוש בקנדה, פינלנד, יפן, נורווגיה, שוודיה וארצות הברית.
E143 ירוק מהיר FCF (FD&C ירוק 3) צבע מאכל ירוק-כחול
E150a קרמל צבע מאכל אחד מצבעי המאכל הנפוצים ביותר בשימוש.
E150b קרמל סולפיט צבע מאכל חום כהה או שחור נוצר כתוצאה מחימום סוכר בנוכחות סולפיטים
E150c קרמל אמוניה צבע מאכל
E150d קרמל סולפיט אמוניה צבע מאכל
E151 שחור PN, שחור בוהק BN צבע מאכל צבע מאכל סינתטי שחור-ארגמן על בסיס "זפת פחם". נאסר לשימוש בקנדה, פינלנד, יפן, נורווגיה וארצות הברית.
E152 שחור 7984 צבע מאכל
E153 פחמן שחור צבע מאכל שחור נאסר לשימוש בארצות הברית. חשוד כמסרטן.
E154 חום FK (חום קיפר) צבע מאכל חום נאסר לשימוש במדינות רבות כולל כמעט כל מדינות אירופה, קנדה וארצות הברית.
E155 חום HT (חום שוקולד HT) צבע מאכל חום על בסיס "זפת פחם". נאסר לשימוש במדינות רבות.
E160a אלפא-קרוטן, בטא-קרוטן, גמא-קרוטן צבע מאכל צבע מאכל טבעי המופק מגזר, אם כי ניתן ליצור אותו גם באופן סינתטי.
E160b אנאטו, ביקסין, נורביקסין צבע מאכל צבע מאכל טבעי בגוונים הנעים בין צהוב לאדום. מופק מפרי שיח הBixa orellana.
E160c תמצית פפריקה, קפסנתין, קפסורובין צבע מאכל צבע מאכל טבעי בגוון אדום המופק מפפריקה.
E160d ליקופן צבע מאכל צבע מאכל טבעי בגוון אדום המופק מעגבניות.
E160e אפוקארטנאל (חומצה בטה-אפו-8-קרונטנית Beta-apo-8'-carotenal) ‏ (C 30) צבע מאכל מופק מתרד ומפירות הדר.
E160f אתיל אסטרי של חומצה בטה-אפו-8-קרונטנית (Ethyl ester of beta-apo-8'-carotenic acid) ‏ (C 30) צבע מאכל צבע מאכל מלאכותי בגוון כתום-אדום המופק מצבע מאכל E160e.
E161a פלבוקסנתין צבע מאכל
E161b לוטאין צבע מאכל צבע מאכל טבעי בגוון צהוב-כתום. נוגד חמצון ממשפחת הקרוטנואידים. מופק מירקות ירוקים, כתומים וצהובים.
E161c קריפטוקסנתין צבע מאכל
E161d רוביקסנתין צבע מאכל
E161e ויולקסנתין צבע מאכל
E161f רודוקסנתין צבע מאכל
E161g קנתקסנתין צבע מאכל
E161h זיאקסנתין צבע מאכל
E161i סיטרנקסנתין צבע מאכל
E161j אסטרקסנתין צבע מאכל
E162 אדום סלק, בטנין צבע מאכל צבע אדום טבעי המופק מסלק.
E163 אנתוציאנינים צבע מאכל צבע מאכל טבעי המופק מכרוב סגול או ענבים. צבעו משתנה ותלוי ברמת החומציות בסביבתו, בין אדום בסביבה חומצית לכחול בסביבה בסיסית.
E170 סידן פחמתי, גיר צבע מאכל משמש להענקת צבע לבן למאכלים ומשקאות.
E171 דו תחמוצת הטיטניום (טיטניום דו תחמוצתי) צבע מאכל לבן נאסר לשימוש בגרמניה.
E172 תחמוצות ברזל והידרוקסידים צבע מאכל צבע מאכל שצבעו נע בין צהוב לכתום, אדום ואף שחור. נאסר לשימוש בגרמניה.
E173 אלומיניום צבע מאכל אסור בשימוש
E174 כסף צבע מאכל
E175 זהב צבע מאכל
E180 פיגמנט רובין, ליתול רובין BK צבע מאכל אסור בשימוש
E181 טאנין צבע מאכל
E182 אורצאין, Orchil צבע מאכל

לקריאה נוספת

  • "לסלק את הקוץ", ח. ש. סדובסקי, הוצאת שדה. ספר המסביר את כל צבעי המאכל ושאר החומרים המוספים למזון, הן את הטובים והן את המזיקים.

קישורים חיצוניים