סין

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הרפובליקה העממית של סין היא מדינה הנמצאת במזרח אסיה. זהו שמה הרשמי אבל בשגרה קוראים לה פשוט סין. סין היא המדינה עם כמות האוכלוסייה הגדולה ביותר בעולם, נכון ליולי 2017 אוכלוסייתה מנתה 1,379,302,770 בני אדם. שטחה הוא 9,596,968 קמ"ר. לפי התמ"ג, הכלכלה שלה היא השנייה בגודלה בעולם. לפי גודל התקציב הצבאי שלה סין במקום השני בעולם אחרי ארצות הברית. הבירה שלה היא בייג'ינג. סין מכריזה על עצמה כמדינה קומוניסטית אולם רוב חוקרי מדעי המדינה לא מסכימים לכך. לפי רבים המשטר בה נכון לשנת 2019, הוא הרבה יותר קפיטליסטי מקומוניסטי. מבחינה גאוגרפית סין נחלקת ל-3 איזורים: המישור במזרח בה מתגורר הרוב המכריע של האוכלוסייה, הרי טיבט בדרום מערב, והמדבריות בצפון מערב‏[1].

ההשפעה של סין על סביבה וקיימות

במחצית השנייה של המאה ה-21 סין נהפכה למרכז התעשייתי הגדול בעולם. בהתאם לכך היא נהפכה למדינה הפולטת הכי הרבה גזי חממה והמקור העיקרי לעוד מספר סוגי זיהום. כ-1.14 מיליון אנשים מתים מידי שנה בגלל זיהום אוויר. אחרי חתימת הסכם פריז סין נהפכה למובילה עולמית באנרגיה מתחדשת, כלי רכב חשמליים, ונטיעת יערות. חלקית הדבר נעשה בגלל סיבות פוליטיות - הסינים ראו שארצות הברית אחרי היבחרות דונלד טראמפ לנשיאות המדינה החליטה לפרוש מההסכם ושאם הם ימלאו את מקומה הם יוכלו לתפוש את עמדת המוביל גם בזה וכתוצאה מכך גם בדברים אחרים. חלקית בגלל זיהום האוויר וההשפעות השונות של שינויי אקלים.

ההשפעה של בעיות סביבתיות על סין

מכיוון ששטחי המישור במזרח מאוכלסים בצפיפות גדולה וגובלים בחוף האוקיינוס השקט סין נחשבת אחת המדינות הרגישות ביותר לעליית פני הים[2]. במחצית השנייה של המאה ה-21 סין נהפכה למרכז התעשייתי הגדול בעולם. בהתאם לכך היא נהפכה למדינה הפולטת הכי הרבה גזי חממה והמקור העיקרי לעוד מספר סוגי זיהום. כ-1.14 מיליון אנשים מתים מידי שנה בגלל זיהום אוויר‏[3].

הערות שוליים

  1. ^ ויקיפדיה הרפובליקה העממית של סין
  2. ^ Climate Central 20 Countries Most At Risk From Sea Level Rise 25 לספטמבר 2014, The Weather Channel
  3. ^ ויקיפדיה China#Environmental issues