מה הם מלכים?

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מה הם מלכים? (באנגלית: ?What are Kings) הוא ספר עיון לילדים שעוסק בניתוח אנתרופולוגי ביקורתי של מלכים בתרבויות שונות שיצא לאור בשנת 2020. הספר נכתב על ידי האנתרופולוג דייוויד גרייבר בשיתוף פעולה עם אשתו, האמנית ניקה דוברובסקי. הספר המבוסס על ספרו המשותף של גרייבר עם האנתרופולוג מרשל סהלינס שנקרא "על מלכים" (On Kings). בהקדמה לספר הילדים מתאר גרייבר כי "זהו ספר על מלכים. מאיפה הם באו? איך מישהו בכלל חשב שזה יהיה רעיון מבריק לקחת אדם אחד אקראי למדי ולתת לו לעשות מה שהוא רוצה? מה ההשלכות ומדוע כל כך קשה להפליא להיפטר מהן?"

הספר הוא חלק מסדרת הספרים "אנתרופולוגיה לילדים" מטרת הפרוייקט היא "לחלוק את הידע של המומחים עם הלא-מומחים במספר נושאים חברתיים". קבוצת המחברים כוללת בין היתר את האמן בריאן אינו (What is Art), האנתרופולוג קית' הארט (Money), הארכיאולוג דיוויד ווינגרו (What is Civilization?) ואחרים.

הספר מציע נקודת מבט ביקורתית ומקיפה על מלכים ומלוכנות לאורך ההיסטוריה ובתרבויות שונות. גרייבר מצליח למצוא דפוסים דומים של מלכים סמלים ומוסדות הקשורים בהם תרבויות שלא הכירו זו את זו - כמו לדוגמה מלכים במרכז אמריקה, מלכים באירופה ומלכים באפריקה. למרות השוני בהתפתחות ההיסטורית והתרבותית נוצרים מוסדות וטקסים דומים (דוגמה לאבולוציה מתכנסת).

גרייבר שואל שאלות שונות ומנסה לענות עליהן בקצרה. לדוגמה הוא שואל מה מגדיר בכלל מישהו כמלך? כמו האם תמיד היו מלכים ומלכות? מהיכן הגיעו המלכים הראשונים? איך אנחנו יודעים לזהות אנשים בתור מלכים? האם מלכים דומים לילדים ועוד. שאלות אלה עדיין רלוונטיות גם במאה ה-21 בגלל מדינות דיקטטוריות שקיימות כיום ועקב מאפיינים תרבותיים של מלוכנות שקיימים לפעמים גם במדינות דמוקרטיות כמו הערצת מנהיגים או הראיה של חלק מהציבור את ראשי הממשלה או שרים כמי שנמצאים מעל החוק.

גרייבר מצביע על הקשר בין אמונה דתית ותפיסות מוסר לבין שיטת הממשל המלוכנית. לפני גרייבר, "מלך הוא מישהו שמרשים לו לפעול כמו אלוהים, מלכים זוכים ליצור כללי התנהגות אבל הם לא חייבים לציית לכללים שהם לא רוצים לציית להם." בהמשך הספר גרייבר מתאר כיצד מלכים מתנהגים באופן מכוון בצורה אכזרית מפוארת ומוזרה כדי לבדל את עצמם מאנשים רגילים. דוגמה אחת לכך היא התלבושות הססגוניות שיש למלך, דוגמה אחרת היא הקפת המלך בגמדים ענקים או אנשים בלתי רגילים אחרים. דוגמה אחרת היא שמלכים מידי פעם מוציאים אנשים להורג בצורה שרירותית ואכזרית.

אחת השאלות היא - אם תמיד היו מלכים. לפי גרייבר, עמים ילידים שחיו כציידים לקטים כנראה היו בלי מושג של מלכים. לפי מחקרים על שבטים דומים שחיים כיום יש להם רעיונות על כוחות על-טבעיים של שמש, ירח, רוחות, ויש לפעמים גם דמויות מלכים או אלים של בעלי חיים שונים (נניח מלך האיילים) אבל אין אדון על בני האדם. אם יש אלים דמויי אדם שיצרו את העולם בכוחם, הם בדרך כלל עושים גם דברים מטופשים כמו להפליץ או לקנח את האף ולאחר הבריאה הם נעלמים.

גרייבר מציין שמלכים יתקשו לשכנע אנשים שכבר מכירים אותך שיש לך כוחות אלוהיים, לכן המלכים הראשונים תמיד מגיעים ממקור אחר. רוב המלכים מתעקשים על כך שהם הגיעו ממדינה אחרת - (לדוגמה מלכי אנגליה מתעקשים שמוצאם מצרפת, ביהדות מתעקשים על כך שמוצאו של דוד ברות המואביה ועוד).

גרייבר שואל - כיצד נוכל לזהות אם מישהו הוא באמת מלך? התשובה שלו היא שמלכים מחזיקים סמלי סטטוס יחודיים, בולטים מאד ויקרים מאד - לדוגמה הכתר והשרביט של מלכי אירופה, טורבן ענקי של קיסר העותומני או כתר נוצות גודל ומרהיב של מלכי המאיה.

ראו גם

קישורים חיצוניים