תיאודור רוזאק

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תיאודור רוזאק (באנגלית: Theodore Roszak; נולד ב-15 בנובמבר 1933 נפטר ב-5 ביולי 2011) היה היסטוריון, סופר, "אקו-פסיכולוג" ואיש אקדמיה שבסוף חייו כיהן כפרופסור אמריטוס באוניברסיטת קליפורניה. הוא מוכר בעיקר בזכות מאמר שלו משנת 1969 "ייצור תרבות הנגד" (The Making of a Counter Culture).

רוזאק התפרסם לראשונה בשנת 1969 בזכות המאמר שלו "ייצור תרבות הנגד" שבו הוא תיאר תיאור היסטורי והסבר ל"תרבות הנגד" של שנות ה-60 של המאה ה-20 שהתפתחה בצפון אמריקה ובאירופה. הביטוי "תרבות הנגד" מיוחס לו.

ספרים אחרים של רוזאק כוללים "מהפכת החיים הארוכים: כאשר בומרס הופכים למבוגרים" (Longevity Revolution: As Boomers Become Elders), "קולה של האדמה" (The Voice of the Earth) שבה הוא טבע את המונח של אקו-פסיכולוגיה, אדם/פלנטה (Person\Planet), כת המידע (The Cult of Information) והאטום המגדרי: מחשבות על הפסיכולוגיה המינית של המדע (The Gendered Atom: Reflections on the Sexual Psychology of Science)

הוא היה עורך משותף (יחד עם Mary Gomes ו-Allen Kanner) של אסופת המאמרים "אקו-פסיכולוגיה: הריפוי של הנפש, שיקום כדור הארץ". יחד עם אשתו בטי רוזאק הוא ערך את אסופת המאמרים "גבריות/נשיות: מאמרים על מיתולוגיה מינית ושחרור האישה".

הוא כתב גם מספר ספרי סיפורת ביניהם Flicker - על "ההיסטוריה הסודית" של הקולנוע. Memoirs of Elizabeth Frankenstein שזכה לפרסים ו-The Devil and Daniel Silverman שיצא לאור בשנת 2003.

ראו גם

קישורים חיצוניים