שאול מרידור

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שאול מרידור (נולד ב-17 ביוני 1976) הוא ראש אגף התקציבים במשרד האוצר. היה מנכ"ל משרד האנרגיה עד נובמבר 2017, חבר בועדת צמח בזמן תפקידו כסגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר. בעל תואר B.A בתוכנית פכ"מ, המשלבת את התחומים פילוסופיה, כלכלה ומדעי המדינה, מהאוניברסיטה העברית בירושלים. באוקטובר 2017 הודיע שר האוצר משה כחלון על מינויו כראש אגף התקציבים במשרד האוצר והמינוי אושר בממשלה.

קריירה

מרידור התחיל את דרכו במגזר הציבורי מיד עם סיום לימודיו בשנת 2002. תפקידו הראשון היה באגף התקציבים במשרד האוצר, ושם המשיך לכהן במספר תפקידים עד לשנת 2013, אז שימש כסגן הממונה על התקציבים וחבר בהנהלת האגף. מרידור עסק בנושאי מקרו-כלכלה ומדיניות כלכלית במשק. כסגן הממונה על התקציבים מרידור היה האחראי על תחומי התשתיות (אנרגיה, מים, תחבורה וחקלאות). בין היתר ניהל, תחת שר האוצר דאז יובל שטייניץ, את עבודת ועדת ששינסקי, וקידם רפורמות בתחום משק החשמל והגז. מרידור היה שותף במהלכים רבים במהלך עבודתו במשרד האוצר, ביניהם רפורמת "שמים פתוחים" ורפורמת תאגידי המים. בשנת 2013 יצא מרידור לשוק הפרטי, ובתפקידו האחרון כיהן כמנכ"ל חברת גרינרג'י אנרגיות מתחדשות לתקופה של כחצי שנה.

בשנת 2015 מונה מרידור לתפקיד מנכ"ל משרד האנרגיה ובמהלך כהונתו עסק ביישום מתווה הגז, הובלת רפורמות בחברת החשמל ובחיבור התעשייה לגז. מרידור מונה לתפקידו במשרד האנרגיה למרות שהוא בעל ניגוד עניינים בנושא הגז. אחיו של מרידור, מתן, מועסק במשרד עו"ד אגמון כמומחה לענייני הגבלים עסקיים. אחת מלקוחותיו של משרד אגמון היא קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה שאמורה במסגרת מתווה הגז הממשלתי לקבל פטור מהסדר כובל בשל האחזקות הצולבות שלה במאגרי תמר ולווייתן ‏[1]. מרידור הצהיר על נושא זה לפני כניסתו לתפקיד מנכ"ל משרד האנרגיה. והממשלה פתרה מבחינתה את נושא זה בהחתמת מרידור על הסכם ניגוד עניינים, שלפיו הוא לא יוכל לעסוק בנושאי גז טבעי ובכלל זה לא לא לעסוק באופן ספציפי במתווה הגז. על פי משרד האנרגיה "מנכ"ל המשרד יוכל לעסוק בענייני מדיניות ועניינים רוחביים הנוגעים ליישום המתווה ולתחום הגז בכלל וכי אין בהסדר כדי למנוע את מילוי תפקידו של המנכל בצוות יישום המתווה כפי שנקבע בהחלטת הממשלה וכפי שיקבע השר". [2][1]

במסגרת כהונתו היה בין המובילים לפירוק רשות החשמל ומיזוגה למינהל החשמל שבמשרד האנרגיה. זאת, תוך פיזור מליאת הרשות והדחת היו"ר המכהנת, אורית פרקש־הכהן. הפירוק בוצע במסגרת חוק ההסדרים לשנים 2015-2016. הרשות החדשה, איבדה את עצמאותה וסמכויות הופחתו. הרשות הוכפפה לשר האנרגיה, שממנה את היו"ר שלה ללא מכרז, וכן ללא שיתוף שר האוצר. עובדי הרשות הפכו לעובדי משרד האנרגיה, כשמנכ"ל משרד האנרגיה יושב במליאת רשות החשמל "העצמאית" כביכול, כנציג המשרד — על אף ניגוד העניינים שנובע מכך. מרידור התייחס לפירוק הרשות באומרו: "תפקיד הרשות הוא לא להגן על הציבור מפני הממשלה אלא לקבוע תעריפים בצורה מקצועית".[2][3] פירוק הרשות והדחת היו"ר שלה, אורית פרקש-הכהן בא על רקע התנגדותה התקיפה של הרשות ושל היו"ר למתווה הגז, בשל השפעתו לרעה על חברת החשמל וגרימתו למחירי חשמל מופרזים בישראל.

הפסקה המדוברת של שאול מרידור מתוך דיוני וועדת צמח בדיון פרק הזמן שיש לתכנן את משק הגז לעתיד

בציבור מרידור זכור בגלל התבטאותו בנושא הגז בוועדת צמח, בשנת 2013 בזמן תפקידו כסגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, לפיה אין טעם לשמור גז למדינה למשך זמן ארוך של 30 שנה שכן אולי עד אז לא תהיה מדינה בכלל, ‏[3] דבר שמרידור טען לאחר מכן שנאמר בבדיחות הדעת.

באפריל 2017 החל משרד האנרגיה בקמפיין תעמולה, בסכום חריג של 7 מיליון שקל. הקמפיין צפוי לכלול פריסה נרחבת באמצעי המדיה השונים: שילוט חוצות, טלוויזיה, דיגיטל ואתר מידע מקיף ומטרתו להציג את עמדת משרד האנרגיה בנושא מתווה הגז ולתקיפת מתנגדיו. [4]

בנובמבר 2017 מונה על ידי שר האוצר משה כחלון לראש אגף התקציבים במשרד האוצר [5][6], והחליף את יואל נווה, הכלכלן הראשי של משרד האוצר אשר עמד בראש האגף באופן זמני.

תפיסת עולם חברתית-כלכלית-סביבתית

מרידור דוגל בתפיסות של ימין כלכלי, ותפיסתו משתקפת באירוע ציבורי שקיים אם אזרחים וענה כך לשאלה לגבי שיוויון: "אני לא מאמין בשוויון. איפה שלא ניסו ליצור חברה שוויונית בעולם זה נכשל. אבל שיוויון הזדמנויות כן. הילד שנולד בג'יסר א זרקה והילד מתל אביב צריכים לקבל תנאי פתיחה שווים, בכל מה שנוגע למשאבים שהמדינה משקיעה בהם. מה כל אדם עושה עם זה? זה כבר עניין שלו".[7]

חיים אישיים

מרידור גר בירושלים, נשוי ליעל ולהם 4 ילדים. אביו של שאול מרידור הוא השר לשעבר דן מרידור ואמו היא הכלכלנית ד"ר ליאורה מרידור.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Stub general.png ערך זה הוא קצרמר. אתם מוזמנים לתרום לאקו-ויקי ולהרחיב אותו.