על פני האדמה (ספר)

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

על פני האדמה (באנגלית: A Life on Our Planet: My Witness Statement and a Vision for the Future) הוא ספר עיון מאת יוצר סרטי הטבע דייוויד אטנבורו שיצא לאור בשנת 2020. הספר מתעד השלכות של אובדן המגוון הביולוגי, אסונות סביבתיים ושינויי אקלים, מזהיר מפני ההשלכות שעלולות להיות לכך בעתיד הקרוב, ומציע פעולות שניתן לנקוט כדי למנוע אסון רחב היקף למין האנושי. סרט נלווה לספר הוא David Attenborough: A Life on Our Planet, שהתקבל בחיוב על ידי המבקרים. בשנת 2022 יצא הספר לאור בעברית בהוצאת רדיקל.

אטנבורו פותח את ספרו בתיאור העיר פריפיאט. העיר היא מקום עצוב ועזוב שבו ניכרים חיי הנוחות שתיכננו האנשים שבנו אותה, אבל אזובה שולטת בכל. פריפיאט נמצאת בסמוך לכור הגרעיני בצ'רנוביל. בעקבות אסון צ'רנוביל ננטשה העיר בשנת 1986. תקלה בכור גרמה לדליפה של כמות עצומה של חומר רדיואקטיבי שגרמה למאות אלפי מקרי מוות ולנטישת אזור נרחב מסביב לכור. טעות אנוש גרמה לכך שהכור הגרעיני היה בעל פגמים בתכנון שלו, וניהול רשלני של המקום גרמו גם לכך שטעויות נוספות לא גילו את התקלות בכור בזמן. תושבי צ'רנוביל ראו את הכור בכל יום, אבל רובם עבדו בכור או היו תלויים בו למחייתם בצורה עקיפה. רוב תושבי המקום הבינו את הסיכון שיש במגורים ליד תחנת הכוח הגרעינית אבל ספק אם מי מהם רצה להשבית את הכור בגלל שהוא אפשר להם לחיות בצורה נוחה. [1]

אטנבורו טוען שהמין האנושי כולו נתון בדילמה דומה לזו של אנשי פריפיאט. הכלכלה המודרנית מאפשרת לנו חיים נוחים אבל היא גם גורמת להכחדה המונית בימינו של המוני מינים של בעלי חיים, צמחים, פטריות. המינים האלה חיוניים לשם המשך התפקוד של המערכת האקולוגית שמצידה מספקת לנו שירותי המערכת האקולוגיות שמאפשרים לנו לקיים חקלאות ולחיות. אם ההרס ימשך גורלנו יהיה דומה לזה של אנשי צ'רנוביל. אטנבורו גם מתאר מה עלינו לעשות כדי למנוע את המשך ההרס.

ראו גם

קישורים חיצוניים