מות הכלכלה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מות הכלכלה (The Death of Economics) הוא ספר משנת 1994 מאת הכלכלן פול אורמרוד. הספר תוקף את התאוריה הכלכלית המקובלת, הכלכלה הנאו-קלאסית, כתאוריה מיושנת ומנסה לסתור כמה מהתאוריות המקובלות ביותר בכלכלה.

הספר בוחן גם כמה מהקשרים המרכזיים בכלכלה כמו צמיחה כלכלית ואבטלה. אורמרוד בוחן את הצמיחה בכלכלה ואת העליה במספר המשרות בין 1970 ל-1992. למרות שבכל המדינות המערביות היתה צמיחה כלכלית דומה, היו הבדלים משמעותיים בשווקי העבודה השונים. בארצות הברית לדוגמה היתה צמיחה כלכלית של 76% ועליה במשרות של 45% בתקופה זו, לעומת זאת, ספרד צמחה ב-93% אבל ירידה במספר המשרות. דבר זה מצביע על קשר לא פשוט בין צמיחה כלכלית לבין אבטלה.

הספר מורכב מ-2 חלקים. בחלק הראשון סוקר אורמורד את מצבו של המחקר הכלכלי ושל הכלכלה. החלק השני מתאר שורה של הצעות לפיתוח המחקר הכלכלי, במיוחד בהקשר של אבטלה. המחבר מזהה שלוש תכונות כחיוניות לכל מודל שמנסה להסביר אבטלה. ראשית על המודל להיות מסוגל להתכנס לתקופות ארוכות של תנודות רגולריות, שנית על התנודות הללו להיות רגישות למצב ההתחלתי של המערכת, שלישית בעקבות שינוי חיצוני משמעותי, לא צריכה להיות נטייה של המערכת לשוב להתנהגות הרגולרית שהיתה קודם לכן.

ראו גם

קישורים חיצוניים