מגדל סולארי עם רוח עולה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תמונת חתך של מגדל סולארי עם רוח עולה. בתרשים המוגדל: קולטני החום מסומנים כאליפסות בצבע תכלת ואפור ; החיפוי מופיע כפס תכלת אלכסוני מעליהם.

מגדל סולארי עם רוח עולה (Solar updraft tower) היא הצעה לסוג של תחנת כוח הפועלת על אנרגיה תרמו סולארית. במבנה זה האוויר מבחוץ מתחמם בדיסקית נמוכה ורחבה מאוד באמצעות אפקט חממה, וכתוצאה מכך עולה ובורח דרך מגדל גבוה המצוי במרכז הדיסקה, ובדרך גורם לסיבוב של טורבינות שמייצרות חשמל. בשנות ה-80 פעל אבטיפוס מחקרי של מגדל כזה בספרד.

תיאור

הקולטנים על הרצפה מתחממים ומחממים את האוויר, וחיפוי שקוף מאפשר כניסת של אור, אך לוכד את החום. האוויר החם עולם למעלה דרך הארובה ובדרך גורם לסיבוב הטורבינות.

מלבד כמות אור השמש, היעילות של המגדל הסולארי הזה תלויה בשני גורמים עיקריים: גודל השטח של תאי האיסוף, וגובה הארובה. ככל שגדל שטח האיסוף גדל נפח האוויר שמתחמם כדי לעלות בארובה. ככל שהארובה גבוהה יותר גדלים הפרשי הלחצים בין האוויר היוצא לזה הנכנס.

ניתן לאגור את החום באזור קולטני החממה, כדי לחמם את האוויר במהלך הלילה, ניתן למלא מיכלים במים, שיש להם קיבול חום גבוה יחסית, ולשים אותם מתחת לקולטני השמש, ובכך להגדיל את צבירת האנרגיה.[1] לטענת החברה המייצרת, טכנולוגיה זו תאפשר למגדל לעבוד ביום ובלילה.

ניתן להתקין טורבינות רוח בעלות בסיס אופקי בטבעת סביב בסיס המגדל, כפי שהדבר נראה בתרשים למעלה וכפי שמתוכנן בפרוייקט האוסטרלי, או להתקין טורבינה אחת בעלת ציר אנכי בתוך הארובה - דבר שבוצע באבטיפוס בספרד. הטורבינות עובדת באופן שונה מאשר טורבינות רוח רגילות ולכן יעילותן גבוהה יותר.

המגדל הסולארי לא פולט גזי חממה אבל הקמתו דורשת חומרים שלשם הפקתם יש צורך בהשקעת אנרגיה - בעיקר הדבר נכון למלט ולפלדה. החזר האנרגיה הנקי מוערך בכ-2-3 שנים. [1]

תחנת מגדל שמש עם רוח אנכית תצרוך שטח אדמה גדולה אם היא מתוכננת לייצר אנרגיה בסדר גודל דומה לזה של תחנות כוח מודרניות. הגיוני לבנות את התחנה באיזורים חמים במקומות בעלי שווי קרקע נמוך, כמו מדבריות, או אדמות שנפגעו.

מגדל סולארי עם רוח עולה יכול להיות דבר מושך עבור איזורים נידחים במדינות עניות. הגישה היא יחסית לואו-טק, ויכולה לאפשר להקים ולתחזק את התחנה באמצעות משאבים וכוח אדם מקומיים.[2][3]

סטטוס

חברה מסחרית בשם enviromission החלה לעבוד בשנת 2001 על הקמת מגדל כזה באוטרליה בעלת דיסקת חימום של 3.5 ק"מ, מגדל של 1,000 מטר ותפוקה של 200 מגה-וואט. ב-18 במרץ 2007 החברה התאחדה עם חברה אמריקאית בשם SolarMission Technologies שממשיכה את הפרוייקט.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 Design of Commercial Solar Updraft Tower Systems—Utilization of Solar Induced Convective Flows for Power Generation Schlaich J, Bergermann R, Schiel W, Weinrebe G, Journal of Solar Energy Engineering, vol 127, 1, 2005, p117-124
  2. ^ The potential of solar chimney for application in rural areas of developing countries, Onyangoa FN, Ochieng RM, Fuel
  3. ^ Case study of solar chimney power plants in Northwestern regions of China, Dai YJ, Huang HB, Wang RZ, Renewable Energy,vol 28, issue 8, 2003, p 1295-130