ארובה סולארית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תיאור של ארובה סולארית. האוויר בתוך הארובה, מתחמם ועולה וגורם לאפקט של יניקה. אוויר מבחוץ נשאב אל תוך הארובה החיצונית, מתקרר בתוך האדמה ומאוור ומקרר את החדר.

ארובה סולארית (באנגלית: Solar chimney) לפעמים מכונה ארובה תרמית היא דרך לשיפור האיוורור הטבעי של בניינים על ידי הסעה אנכית של אוויר שמחומם באמצעות אנרגיה סולארית פסיבית. היות וארובה סולארית מסיעה חום ממקור קר למקום חם, ניתן לראות בה סוג של משאבת חום שפועלת על ידי אנרגיה מתחדשת.

אנשים השתמשו בארובה סולארית במשך מאות שנים, במיוחד באזור המזרח-התיכון וכן בזמן הרומאים.

מגדל קירור של רוח יורדת

טכנולוגיה קרובה לארובה הסולארית היא מגדל קירור שפועל על ידי רוח יורדת. באזורים של אקלים חם ויבש, כמו חלקים מהנגב, גישה זו יכולה לספק מיזוג אוויר בצורה מתחדשת לבניין.

העיקרון הוא לאפשר למים להתאדות בראש המגדל, על ידי פדים של אידוי או על ידי ריסוס שלהם באוויר. אידוי של המים גורם לקירור של האוויר דבר שגורם לזרימת אוויר קר למטה לתוך הבניין. ניתן להגביר את זרימת האוויר על ידי ארובה סולארית בצד השני של הבניין כדי לסייע בפינוי של אוויר חם החוצה.

בעקרון של מגדל קירור כזה, השתמשו במרכז המבקרים של הפארק הלאומי "ציון" בארצות הברית. המרכז תוכנן על ידי היחידה לHigh-Performance0Buildings Research שבמעבדה הלאומית לאנרגיה מתחדשת NREL.

עקרון זהה לזה של מגדל הקירור קיים גם ברעיון התאורטי של ארובת שרב שאמור לספק אנרגיה מתחדשת. אם כי גודלה העצום של הארובה הנדרשת מונע לפי שעה להוציא רעיון זה אל הפועל.

קישורים חיצוניים