לודוויג פון ברטלנפי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לודוויג פון ברטלנפי (באנגלית: Ludwing von Bertalanffy‏; 1901-1972) היה ביולוג יליד אוסטריה שידוע כאחד המייסדים של תורת המערכות הכללית. עסק במערכות ביולוגיות, ועבד באוסטריה, אנגליה (לונדון), קנדה וארצות הברית.

עבודתו

לודוויג פון ברטלנפי תרם לא רק לתחום הביולוגיה אלה הרחיב את החשיבה לתחומי הקיברנטיקה, חינוך, היסטוריה, פילוסופיה, פסיכיאטריה, פסיכולוגיה וסוציולוגיה. הוא נחשב למייסד של תאוריית המערכות הכללית וחלק ממעריציו מאמינים כי תאוריה זו יכולה לספק מסגרת מושגית לכל הדיסציפלינות האלה. ועם זאת הוא לא זכה כמעט להכרה בימי חייו, ונחשב על ידי חלק מהאנשים לענק האינטלקטואלי של המאה ה-20 אשר לא זכה לפרסום.

מודל הצמיחה האינדיבידואלי

מודל הצמיחה האינדיבידואלי (The individual growth model) המתאר את הצמיחה בגדולו של יצור חי, פורסם על ידי פון ברטלנפי בשנת 1934. משתמשים במודל זה בצורה רחבה בביולוגיה כמו גם במספר נגזרות שלו.

בצורתו הפשוטה ביותר, הוא מכיל משוואה הידועה כמשוואת הצמיחה של פון ברטלנפי, ואשר מתארת את הנגזרת של אורך (L) על פני זמן (t): לכ

L'(t) = r_B \left( L_\infty - L(t) \right)

כאשר r_B הוא קצב הצמיחה של פון ברטלנפי וL_\infty הוא האורך הסופי של האינדיבידואל.

תאוריית "תקציב האנרגיה הדינמי" מספקת הסבר מכאניסטי למודל זה במקרה של איזומורפים (יצורים השומרים על צורה זהה בזמן גידולם) שחווים זמינות מזון קבועה.

במערכות מורכבות

מדען המערכות והביולוג האווארד ת. אודום קרא לסימן של מאגר בשפת המערכות הכללית שלו על שם מודול ברטלנפי.

ברטלנפי מוכר במיוחד בזכות תרומתו למדע כתאורטיקן מערכות, במיוחד בזכות פיתוח התאוריה הידועה כתאוריית המערכות הכללית (GeneralSystem Theory GST). התאוריה מנסה לספק חלופות למודלים מקובלים של ארגון. GST הגדירה יסודות ופיתוחים חדשים כמערכת כללית של מערכות עם יישומים לתחומי מחקר רבים תוך הדגשה של הוליזם במקום רדוקציוניזם, ואורגניזם במקום פני מכניזם.

תרומתו של ברטלנפי לתאוריית המערכות ידועה בזכות התאוריה שלו על מערכות פתוחות (מערכות שיש דרכן זרימה של חומר ושל אנרגיה). הוא טען כי המודלים המסורתיים של מערכות סגורות שנשענו על המדע הקלאסי ועל החוק השני של התרמודינמיקה (בניסוחו למערכות מבודדות) הם לא מועילים. הוא טען כי

הניסוח הקונבנציונלי של פיזיקה, הוא בלתי ישים למערכות חיות שהן מערכות פתוחות שיש להן מצב יציב. אנו יכולים לחשוד כי מאפיינים רבים של מערכות חיות שנראות פרדוקסליות בראיה של חוקי הפיזיקה הם תוצאה של עובדה זו

קישורים חיצוניים