חלב פרה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חלב פרה הוא נוזל שהפרה נותנת לעגל שלה. בני אדם מעבדים את חלב הפרה כדי לשתות אותו ולהכין ממנו מוצרי חלב כמו גבינות, יוגורטים, חמאה ועוד.

בני האדם הם היצור היחיד ששותה חלב של יצור אחר ושממשיך לעשות זאת בהגיעו לבגרות.

השפעות בריאותיות

חלב פרה מכיל חלבון וסידן. תעשיית החלב ותזונאים רבים טוענים כי החלב חיוני להתפתחות ילדים וכן שיש לו תפקיד חשוב בהספקת סידן לגוף האנושי ולמניעת "בריחת סידן" ומחלות כמו אוסטופורוזיס. טענות אלה אינן מקובלת על הכל - דוגמה אחת הוא "מחקר האחיות" שנערך בבריטניה במשך 12 שנים בקרב אלפי אחיות, ובמחקר זה לא נמצאו הבדלים בין מי שצרכו חלב למי שלא עשו זאת.

אי סבילות לחלב

מיעוט מתוך האוכלוסייה, יש האומרים עד כ-20%-30%, מהאוכלוסייה המערבית, הוא בעל אי-סבילות לסוכר החלב, לקטוז. בעלי אי-סבילות ללקטוז הם בעלי כמות מועטה או אפסית של האנזים לקטאז שמפרק את הלקטוז ומאפשר לגוף לעכל אותו. הלקטוז לא מתפרק בגוף ולכן נותר במערכת העיכול וגורם להפרעות עיכול כמו גזים, כאבי בטן, שלשול ובחלק מהמקרים גם עצירות. אי סבילות לחלב יכולה להיות תופעה זמנית בגלל שינויים שעוברים על מערכת העיכול. [1]

אי סבילות לחלב מתרחשת בעקבות צריכת מוצרי חלב עשירים בלקטוז כמו חלב, שוקו ועוד. עם זאת רוב הסובלים מכך מסוגלים לצרוך מוצרי חלב מסויימים, כגון יוגורט, בהם רמת הלקטוז נמוכה.

אלרגיה

בקרב חלק קטן יותר באוכלוסייה קיימת אלרגיה לחלבון המצוי בחלב. מבין התינוקות בני השנה, 5%-2% אלרגיים לחלב פרה, מתוך כמו זו 75% נרפאים מהאלרגיה, וכ-15% ממשיכים לסבול ממנה מעבר לגיל 3 שנים. אלרגיה זו באה לרוב לידי ביטוי תוך 1-3 שעות מאכילת המזון. האלרגיה יכולה לגרום לתוצאות שונות ולא צפויות - החל מפריחה בעור, עבור בהקאות, שלשולים עם דם, ואפתיה ועד הלם וסכנת חיים. מסיבה זו אסור לתת לילד החשוד כאלרגי לחלב לשתות חלב - קיימת הערכה לדוגמה כי כ-100 ילדים בארצות הברית מתים בשנה כתוצאה מהלם שנגרם מאלרגיה למזונות שונים. ילד שיש לגביו חדש לאלרגיה צריך לעבור אבחון ועל הוריו לקבל ייעוץ רפואי לגבי דרכי מניעה וטיפול. [2]

נושאים נוספים

יש טענות שהחלבון של החלב אינו בריא ויכול לגרום לבעיות בריאות שונות - באלרגיה וכלה בתרומה קטרקט, אסתמה ומחלות נשימה, סוכרת, אוסטופורוזיס ועוד.

כמו כן נטען שאין צורך לשתות חלב כדי לשמור על עצם בריאה - וכי מקור טוב לסידן הוא מקורות צמחיים כמו טחינה, וירקות ירוקים. עוד נטען כי יצורים חיים אחרים שומרים על עצמות בריאות ללא צריכה של חלב.

קישורים חיצוניים