בניית משחקי מחשב

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בניה עצמית של משחקי מחשב היא ענף מתפתח של תוכנות וכלים שמסיעים לאדם בודד או לקבוצה לבנות משחק מחשב. רבות מהן משלבות אלמנטים של עשה זאת בעצמך, העצמה ולימוד עצמי, קהילות וקוד פתוח.

רוב המשחקים נבנים על ידי חברות גדולות אשר משקיעות בכך הרבה זמן ומאמץ, כמו גם תקציבי עתק. כדי לבנות משחקים בעצמו, היה על האזרח להיות מתכנת מוכשר, כמו גם מאייר, ובעל ראיה נכונה של איזונים משחקיים ויצירתיות. התוכנות ליצירת משחקים מאפשרות את הקטנת הקושי לייצר משחקים, תוך הגדלת היכולות להתמקד בהיבטים של חוקי המשחק יחד עם יצירתיות ומקוריות. היבטים של תכנות ולפעמים גם של יצירת עזרים גרפיים וקוליים מקבלים מענה על ידי התוכנות עצמן.

מנועי משחק

מנוע משחק (Game engine) הוא תוכנה שמהווה את הליבה של משחקי מחשב ומשחקי וידאו. היא מספקת את הטכנולוגיה הבסיסית, מפשטת את הפיתוח, ובמקרים רבים מאפשרת להריץ את המשחק על פלטפורמות שונות כמו קונסולת משחק או מערכות הפעלה כמו לינוקס, מאק או ווינדוס.

התפקוד הבסיסי של מנועי משחק כולל באופן טיפוסי: מנוע רינדור Rendering engine לשם רינדור של גרפיקה דו או תלת מימדית, מנוע פיזיקלי (לשם הגדרת חוקי תנועה), מוזיקה, אפשרות הוספת קוד, אנימציה, בינה מלאכותית, תכונות רשת, ניהול זכרון, ומנוע סצנות. הכנת משחקים באופן זה היא קלה בהרבה על ידי שימוש חוזר באותו מנוע משחק לשם משחקים שונים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

רקע על הנושא

מנועים תלת מימד למתחילים בקוד פתוח

  • אליס - שמאפשר לפתח אנימציה לשם הצגת סיפור, יצירת משחק אינטראקטיבי או הכנת וידאו שאפשר להפיץ ברשת. זהו כלי לימודי שנועד ללמד תלמידי מחשב על תכנות מונחה עצמים
  • http://www.alice.org/kelleher/storytelling/index.html אליס מספרת סיפורים - חופשי (אולי לא קוד פתוח?) כדי לאפשר בנייה של דמויות שמספרות סיפור
  • http://www.scirra.com/demos.php תוכנה בקוד פתוח שמיועדת בעיקר למשחקי בזמן אמת - נהיגה, יריות או טקטיקה


מנועים משחק למתקדמים בתוכנה חופשית

אלו הם מנועים וכלי עזר ליצירת משחקים למשתמשים מנוסים, הם כתובים בקוד פתוח וחינמי. חלקם הם רק חינמיים:

מנועים גרפיים

  • http://www.blender.org היא תוכנה חופשית לעיצוב ויצירת גרפיקה ואנימציה תלת ממדית
  • http://www.ogre3d.org מנוע רינדור דמויות גרפיות תלת מימדיות, לסרטים, מצגות והכנת משחקים

מנועים מסחריים