אקולוגיית מקור פתוח

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל קבוצת Open Source Ecology

אקולוגיית מקור פתוח (באנגלית: Open Source Ecology) היא רשת של חוואים, מהנדסים ותומכים שמטרתם לקדם את פרוייקט "סט הרכבה לכפר הגלובלי" - בניית חומרה בקוד פתוח ל-50 מכונות בסיסיות במטרה לאפשר לקהילות לקיים תעשייה בת קיימא ולתמוך בחקלאות בת קיימא.

רקע

Marcin Jakubowski, מהנדס פולני, החל בתפעול משק פרמקלצ'ר עד אשר נתקל בבעיות בטרקטור שלו. הצורך לשלם עבור התיקונים גרם לו לבעיות כלכליות. הוא הגיע למסקנה שכדי לקיים משק מודרני מקיים עליו להיעזר בטכנולוגיות מקור פתוח, הוא בנה טרקטור בעצמו, ופרסם את התוכנית שלו כקוד פתוח לבניית טרקטור בשיטת עשה זאת בעצמך. במהרה הצטרפו לפרוייקט עוד אנשים, ופרסמו (נכון לאפריל 2011) 8 תוכניות דומות. הרעיון הוא לספק תוכניות ל-50 כלים בסיסיים בתחומי חקלאות ותעשייה - כמו טרקטור, טורבינת רוח, קומביאין, שולחן ריתוך, מנוע קיטור, מחרטה, ועוד.

Open Source Ecology מפתחת ובודקת את Global Village Construction Set, או סט הרכבה לכפר הגלובלי. זהו אוסף של טכנולוגיות ואמצעי ייצור (כמו טרקטור, מחרטה, מדפסת תלת-מימדית, קומבאיין וכו') שמפותחים במקור פתוח ושביחד מיועדים לאפשר לקבוצה מיומנת לבנות מוצרים שונים, לבנות מבנים ולקיים חקלאות. על ידי שזירה של פרמקלצ'ר במקור פתוח יחד עם המחזור הטכני אנשי הפרוייקט מקווים לספק צרכים אנושים בסיסיים תוך שמירה על עקרונות הקיימות כולל קיימות משאבים, וחתירה אחר פרנסה נאותה. על ידי מידע משותף באופן חופשי, ניתן לייצר מוצרים תעשייתיים באופן מקומי על ידי עיצוב במקור פתוח, וייצור דיגיטלי (Digital fabrication). דבר זה משחרר את המשתמשים של מוצרים אלה מהצורך להיות תלויים בזרמי המוצרים של הכלכלה העולמית על ידי ייצור מקומי של חומרי גלם וקומופננטות לטכנולוגיות. חברי הקבוצה רואים בכלכלות קטנות, עצמאיות, מבוססות אדמה כאמצעי לקידום החברה, קידום פתרונות לבעיות עולמיות וקידום החופש.

הרשת מורכבת ממהנדסים שמציעים עיצובים במקור פתוח כך שיתאימו להרכבה בשיטת עשה זאת בעצמך. חוואים שמעלים את הצרכים החקלאיים לכלי עזר בחקלאות, ובודקים את הביצועים של הכלים, וכן תומכים רבים בעולם שמשלמים סכומי כסף קטנים כדי לתמוך בפרוייקט. הקבוצה מחזיקה חווה קטנה שבה מרכיבים את המכשירים ובודקים את היכולות שלהם.

בנוסף לפרוייקט המרכזי של סט הרכבה לכפר הגלובלי, קיימים גם פרוייקט rap-lab שהוא ניסיון להכין גרסת מקור פתוח עבור FAB-lab. פאב-לאב (Fabrication laboratory) היא סדנה קטנה שמאפשרת ייצור דיגיטלי. היא מיועדת לאפשר בניית אבטיפוס למגוון רחב של חלקי מכונות. [1]

ראו גם

קישורים חיצוניים