תוכנית פורסייט

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תוכנית פורסייט (באנגלית: Foresight Programme; בתרגום לעברית: תוכנית ראייה לעתיד) היא יחידה בתוך משרד המדע של הממשלה הבריטית שמספקת ייעוץ לממשלה הבריטית ולציבור כיצד להשתמש בטכנולוגיה ובמדע כדי לשפר את איכות החיים ואת הרווחה החברתית. הדוח אוסף מחקרים בנושאים מדעיים ומתרגם אותם להמלצות לציבור ומחקרים קריאים לציבור וכן המלצות ודו"חות לממשלה הבריטית.

  • פורסייט מכין מחקרים ארוכי טווח בנושאים מרכזיים לטווח של 20-80 שנה לעתיד.
  • מרכז Horizon Scanning Centre מכין פרוייקטים קצרי טווח לנושאים ספציפיים יותר לטווח של 10-15 שנים לעתיד.
  • הכלים והרשתות החברתיות של פורסייטם מנסים לחזק את היכולת לבצע חשיבה ותכנון לגבי העתיד ולאפשר לשתף מידע ברחבי הממשלה הבריטית.

דו"ח פורסייט על הון נפשי ורווחה

אחד התוצרים הידועים של תוכנית פורסייט היא המחקר שלהם על הון נפשי ורווחה חברתית. המכון ריכז המלצות על ידי סקירה מקיפה של ספרות בנושא של פסיכולוגיה חיובית - כיצד אפשר לשפר את איכות החיים הנפשית של אנשים בריאים בנפשם.

המלצות דוח פורסייט לציבור כוללות דוח משנה בשם "חמש דרכים לרווחה" - 5 המלצות מרכזיות לפעילות שרוב האנשים יכולים לבצע בעצמם, ללא תלות בפעילות הממשלה או ברקע הכלכלי שלהם [1] מסמך שהוכן יחד עם הקרן לכלכלה חדשה מסכם המלצות אלה שרצוי לבצע באופן יומיומי:

  • התחברו עם האנשים סביבכם. עם משפחה, חברים, עמיתים ושכנים. בבית, בעבודה, בבית הספר או בקהילה המקומית שלכם. חשבו עליהם כעל אבני היסוד של החיים שלכם והשקיעו זמן כדי לפתח אותם. בנייה של קשרים אלה תתמוך בכם ותעשיר אתכם בכל יום.
  • היו פעילים צאו להליכה או לריצה. צאו החוצה. רכבו באופניים. שחקו משחק. עסקו בגננות. ריקדו. פעילות גופנית גורמת לכם להרגיש טוב. והכי חשוב, גלו את סוג הפעילות הגופנית שמהנה אתכם מבחינה פיסית, ושמתאימה לרמת הניידות שלכם ולכושר הגופני שלכם.
  • שימו לב גלו סקרנות. התבוננו בדברים היפים. שימו לב לחריג. הבחינו בשינוי העונות. התענגו מרגעי הקסם, בין אם אתם הולכים לעבודה, אוכלים צהריים או משוחחים עם חברים. גלו מודעות לעולם סביבכם ולרגשות שלכם. הרהור וחשיבה על החוויות שחוויתם יעזרו לכם לגלות הערכה כלפי מה שחשוב עבורכם.
  • המשיכו ללמוד נסו משהו חדש. גלו מחדש תחום עניין ישן. הירשמו לקורס ההוא. קחו אחריות על תחום שונה בעבודה. קנו אופניים. למדו לנגן על כלי נגינה או לבשל אוכל שחביב עליכם. הציבו אתגר שתיהנו להתקדם אליו ולהשיגו. לימוד של דברים חדשים יהפוך אתכם לבטוחים יותר בעצמכם, בנוסף על היותם דברים שכיף לעשותם.
  • העניקו. עשו משהו נחמד למען חבר, או למען אדם זר. הודו למישהו. חייכו. נדבו את הזמן הפנוי שלכם. הצטרפו לקבוצה קהילתית. הביטו החוצה, כמו גם פנימה. לראות את עצמכם, ואת העושר שלכם, כמקושרים לקהילה רחבה יותר יכול להיות דבר מתגמל מאוד ומאפשר יצירת קשרים עם האנשים שמסביבכם.

קישורים חיצוניים