שיחה:הסיבות לעליית מחירי הדיור בישראל

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מקור הדף הוא בויקי של התנועה לדמוקטריה ישירה - הסיבות_לעליית_מחירי_הדיור_בישראל אני מעתיק אותו לכאן כדי לנסות לו היבט מקצועי והוליסטי יותר. לדוגמה קישורים לנושאי פרבור וכו'. (דרור)

האם מדובר בערך אנציקלופדי או במקבץ דעות? כי אני באופן אישי מתנגד לטענה שיש עודף שטחים פתוחים בערי ישראל.(ערן הסביבתן)

הי ערן, כרגע, אנחנו מציגים כמעט כל דעה שאנחנו נצליח "לשים עליה את היד", ועוד לא בשאלה עד כמה הדעות האלה נכונות. אם יש אישושים לכאן או לכאן לדעה מסויימת - נשמח אם זה יהיה כתוב. אתה מוזמן להתווכח עם הדעה הזאת עם יודן רופא ועם יואב לרמן (ממליץ להסתכל על המצגת של יודן רופא בנושא , קודם), אני לא חושב שהם התכוונו לגבעתיים ואני לא לגמרי מסכים איתם תמיד (כי צריך גני משחק לילדים לדוגמה וריאות ירוקות). מצד שני נראה לי שיש ישובים בהם הערכות שלהם די מדוייקות. (ראה לדוגמה את הפוסט של לרמן בנושא). בכל מקרה השאלה היא לאו דווקא אם יש "יותר מידי " גינון ושטחים פתוחים (שלפעמים זה שם קוד לחניה) אלא לשאלה האם גינון כזה מעלה את מחיר הדיור (דרור).


הקדמה/שרשור הכרות

יש הרבה מה לכתוב על שוק הנדלן בכלל, והדיור להשכרה בפרט. (אני גם שוכר, גם משכיר, גם שכיר בחברה שמנהלת נדלן, וגם חקרתי את הנושא במסגרת לימודים...) בגלל מגבלות זמן אתן בהדרגה כמה ראשי פרקים.

קישורים

קישור לפוסטים שכתבתי: האמנם בועת נדלן בישראל-חלק א-מלאי הקרקעות http://cafe.themarker.com/post/3142016/ בינתיים רק אני, והעתידן פרופ פסיג טוענים את הטענה הזו... אבל יש לי סבלנות...

תרגיל מתכונת נוגדת מציאות - מחירי השכירות בישראל http://cafe.themarker.com/post/536931/ שימו לב - זה מ 2008 ולא נס ליחו... עדיין מעודכן, ב 2011 התמ"ת הגיע לאותה מסקנה. בפוסט הזה מעבר להצגת הנושא, גם יש כמה רעיונות ללשיפור. פרויקט הסיום של הקורס, שהתחיל בעקבות התרגיל הזה, מצאתי עשרות חסמים שפוגמים במצב השכירות בישראל.

בעניין הריבית

מקובל לבקר את הריבית הנמוכה כמקור לעליית המחירים בשל חוסר חלופות השקעה. אני מעלה גם את זה בסימן שאלה...

אם נחזור לשיעורי המבוא לכלכלה, מקובל להניח שירידת הריבית אמורה לעודד השקעות. עידוד השקעות קלאסי, בפרט כשמחירים יקרים, היינו אמורים לקבל השקעות ניכרות, אנשים היו רצים להשקיע בבנייה, ואז לכאורה היו יותר דירות, ואז מחירן היה אמור לרדת - לא לעלות. איפה הסתירה? אם קראתם את קישורים לעיל, אני טוען שלא משתלם להשקיע לבנייה להשכרה. מי שקונה דירות היום, זה הציון קינן-ים, הגליה מאור-יות ודומיהם שקונים דירות, ואו שמשכנים בהן בני משפחה, או "שעוטפים אותן בניילון" כמו טנקים ב"אחסנה יבשה", משאירים אותן ריקות ללא שוכרים ("דירות רפאים"-מוכר השם?) בציפייה שערכן יעלה.

אם בנייה להשכרה הייתה עסק משתלם, מן הסתם הקבלנים היו רצים להקים חברות בנות, ומשכירים. הם לא עושים זאת-הם יודעים למה... מעבר לזה שלא משתלם להשכיר, גם ככה הם לא בנויים לעמוד בדרישות הבדק, בטח שלא בנויים לתחזק דירות לאורך זמן...

כלומר: ירידת הריבית היתה במצב נורמלי יכולה להיות מנוף לשיפור המצב, ולא אחד הגורמים לו.

דור דור לוי-בלוגר ולשעבר מנהל פורום רפורמה כלכלית (שיחה)

לא נכנס לזה כרגע, לא מכיר את הנושא. באופן כללי לדעתי לריבית יש השלכות שונות ומשונות שאנחנו לא מבינים, בין היתר לדוגמה בגלל שהיא יכולה להרחיב פערים ולא רק לשנות החלטות קצרות טווח וריבית הרי קשורה לא רק להשקעות אלא גם לייצוא שמשפיע על האבטלה (ראה לדוגמה מודל זרמים ומאגרים איך הם מתייחסים אחרת לשינוי במשתנה לעומת הגישה בכלכלה. אתה יכול לראות לדוגמה בנושאים כמו קללת המשאבים ההנחה הנאיבית שיש בדרך כלל בכלכלה לא ממש עובדת. בכל מקרה כרגע אני שם ולא בראש לזה. מוזמן לנסות לבנות קייס שלם וברור יותר. יהיה אולי קל יותר לפתח את הדברים האלה בערך כמו ריבית (או אפילו משהו יותר ספציפי אם צריך). ראה גם אינפלציה להשפעות לא טרוויליות שבדרך כלל לא מופיעות במודל הכלכלי. הערך ריבית כרגע חסר מאד (אין איזכור על ייצוא אפילו) והערך על אינפלציה לא משהו ... קודם נבין מה קורא שם ואז אפשר לעשות משהו כאן האזרח דרור (שיחה) 11:10, 18 בנובמבר 2015 (IST)
יש תאוריה לגבי אינפלציה שנקראת "אינפלציה פנימית" - לא מכיר שם מקצועי יותר - שקשורה לתאור שלך זה נובע מכך שמניחים שיש שני צרכנים במשק אחד עם כוח קנייה גבוה ואחר עם כוח קנייה נמוך. האזרח דרור (שיחה) 11:12, 18 בנובמבר 2015 (IST)

דרור, אתה זה שהכנסת לערך וציטטת את זליכה. ואני ללא חולק על כך. אני גם לא טוען שההשפעה שונה. עובדתית ריבית נמוכה גורמת להסטת השקעות-אבל הטענה שלי , שהשקעות לא של המשקיעים הנכונים. וזה הנושא שצריך לחקור, לי יש את הדיעה שלי. אגב, כשאני צריך להסביר על כלכלה אני לוקח כדוגמא מנגנון גלגלי שיניים מורכב של שעון של פעם. קשה עד בלתי אפשרי, לקבוע מראש אם תסובב את X בכיוון מסויים במהירות מסויימת, איך יסתובב Y. אבל זו הערת אגב-לא הנושא.

נ.ב - איך עושים את ההסטה פנימה בדיון כמו שעשית? דור לוי-בלוגר ולשעבר מנהל פורום רפורמה כלכלית (שיחה)

מתחילים את השורה עם נקודותיים, כמספר ההזחות פנימה בהן מעוניינים. יש בתפריט העורך גם אייקון של טקסט עם חץ קטן צהוב לצורך העיניין - וכשמרחפים על האייקון רשום ״הזחה״. --Eburcat (שיחה) 00:52, 19 בנובמבר 2015 (IST)