שיחה:המסת קרחונים ושלגים עקב שינויי אקלים

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מציע להעביר את הערך לשם מדוייק יותר כמו המסת קרחונים עקב שינוי אקלים האזרח דרור (שיחה) 09:11, 19 באוגוסט 2018 (IDT)

לדעתי, זאת תהיה טעות גדולה ואנחנו נחזור על הטעות שעושה ויקיפדיה ואחרים במקרה זה - הם מרכזים את תשומת הלב רק בקרחונים. הפחתת השטח המכוסה שלג היא אחת ההשפעות הקשות של שינויי האקלים ובאותו זמן זו אחת ההשפעות הפחות מוכרות. זה משנה את האלבדו, גורם לאזורים ליד הקטבים להתחמם הרבה יותר מהר, פוגע במערכות האקולוגיות. כאדם שנולד באזור יערות הצפון, חי שם עד גיל 6 כמעט ויש לו הרבה קרובים שם, אני יודע שחורף ללא שלג הוא אסון ליערות ולחקלאות - השלג אומנם תורם להתקררות כללית אבל באותו הזמן מכסה ומגן על הצמחים מפני הקור. בלי שלג גם גל קור קטן יכול לפגוע בהם. הפחתת כמות השלג משנה את כמות המים בנהרות ובאגמים באביב, בקיץ ובסתיו והיער הצפוני זקוק להרבה מים. לכן לדעתי צריך לכתוב גם על השלג ובדיוק בגלל זה בחרתי את השם הזה. שלג חשוב גם לתיירות ולספורט. שים לב שבמחלקה קישורים חיצוניים יש קבוצה באנגלית "אני בעד שלג" ו "הגנו על החורפים שלנו". מצד שני ליצור דף מיוחד לשלג לדעתי לא יהיה נכון - אותם הסיבות גורמות ל 2 התופעות וזה תהליך משולב בגלל שכאשר נמס הקרח האזורים הקרובים לקטבים מתחממים יותר ואז נמס יותר שלג ולהפך. לכן אני חושב שחשוב מאוד להשאיר את הדף כפי שהוא. אפשר לעשות סעיפים נפרדים: המסת הקרח בארקטיקה, המסת הקרח בגרינלנד ואנטארקטיקה, צמצום השטחים המכוסים שלג, צמצום מעטה הקרח על הנהרות, המסת הקרחונים בהרים. מה דעתך? האזרח דרור--אלכסנדר סעודה (שיחה) 10:29, 19 באוגוסט 2018 (IDT)
עוד דבר: שמת לב שבזמן האחרון מישהו או משהו הורס הרבה תמונות בדפים בארו ויקי? גם בדף הזה התמונות לגבי הקריון וייטצ'אק נהרסו. דבר דומה קרה לדוגמה לתמונה לגבי השיט ביער טרופי בדף פטרונות לשינויי האקלים. בדקתי שבויקישיטוף בוויקיפדיה האנגלית - התמונה נשארה, כלומר, המקור נשאר.--אלכסנדר סעודה (שיחה) 10:50, 19 באוגוסט 2018 (IDT)
הי אלכס, כאשר עונים בשיחה מקובל להזיח.
אפשר להוסיף "המסת קרחונים ושלגים עקב שינוי אקלים" - פשוט כדי שיותר אנשים ימצאו את הערך. אחרת לא משנה כמה מדוייק תהיה אנשים לא יקראו.
בעיית התמונות קשורה לתקלה בויקי, מקווה שסידרו אותה. האזרח דרור (שיחה) 08:56, 21 באוגוסט 2018 (IDT)
בסדר. יש בדף הזה סעיף "השפעת המסת הקרחונים על עליית פני הים", אם אתה חושב שאנשים מתעניינים בעיקר בזה, אפשר ליצור דף הפניה "המסת קרחונים עקב שינויי אקלים". מה דעתך?
ראיתי שהתמונות חזרו. אני שמח כי השקעתי הרבה זמן ומאמץ בתמונות האלה. בדפים כמו יער וטבע עירוני חשבתי שאולי אפילו ילדים ירצו לקרוא ואולי ירצו לטייל...

--אלכסנדר סעודה (שיחה) 18:36, 21 באוגוסט 2018 (IDT)