פרוטרום

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פרוטרום תעשיות היא פירמה העוסקת בפיתוח ייצור ושיווק של תמציות טעם וריח, תבלינים ותערובות. כן החברה פועלת בהכנת חומרי גלם לאותן תערובות, ומיצוי חומיר הגלם מצמחים, כמו גם מיצוי צמחי מרפא.

החברה פועלת גם בתחום של חומרי גלם לתעשיית התרופות בתהליכי ביוטכנולוגיה באמצעות חברת בת בשם ArtChem.

לפירמה יש מפעלים לייצור תבלינים ותמציות טעם וריח במגדל העמק ובחיפה.

בין השנים 1952 - 1996 היתה פרוטרום חברת בת של חברת תעשיות אלקטרוכימיות שהיה לה מפעל בעכו שעסק בייצור PVC. המפעל נסגר בשנת 2003 ונתברר שהיה בו מצב מתמשך של זיהום חמור בחומרים מסוכנים כמו כספית וחומרי מסרטנים, ובעבקבות כך פשטה חברת תעשיות אלקטרוכימיות את הרגל. בעוד שפרוטרום ותעשיות אלקטרוכימיות הן כיום יישויות משפטיות שונות, הבעלים שלהן, חברת ICC והעומד בראשה ג'ון פרבר, הוא אותם בעלים.

היסטוריה

פרוטרום הוקמה בשנת 1933 בישראל. בשנת 1944 היא סיפקה ויטמינים לחיילי הצבא הבריטי.

בשנת 1952 הוקמה החברה תעשיות אלקטרוכימיות ופרוטרום הפכה להיות חברת בת שלה. בשנת 1973 רכש ג'ון פרבר , איש עסקים אמריקאי את השליטה על החברה באמצעות חברת השליטה ICC. פרבר פעל לבידול של פרוטרום משאר הקבוצה. בשנות ה-90 בצעה פורטורום רכישות של חברות שונות באירופה, ובארצות הברית הקימה נציגויות במדינות רבות כמו סין. בשנת 1996 פוצלה פרוטרום מתעשיות אלקטרוכיות והפכה לחברה ציבורית הנסחרת בבורסה של תל אביב.

בעלות וניהול

ג'ון פרבר הוא יו"ר פרוטרום, והוא גם מחזיק 36% ממניות החברה (נכון ל-שנת 2005). פרוטרום היא חברה ציבורית שמניותיה נסחרות בבורסה לניירות ערך בתל אביב. נכון לשנת 2005, שווי השוק של פרוטרום היה כ-487 מיליון דולר.

הרשויות בישראל אמורות לתת לפרבר כתב אישום פלילי על חלקו בפרשת תעשיות אלקטרוכימיות, אולם היות והוא יושב בארצות הברית ונמנע מלבקר בארץ לא נמסר לו או ל-ICC צו אישום.

הקמת מפעל במגדל העמק

בשנת 2005 הקימה פורטרום מפעל לייצור תמציות טעם במגדל העמק. עלות המפעל החדש כ-21 מיליון דולר. מתוך סכום זה התחייבה המדינה לשלם עד 20%, שהם כ-19 מיליון שקל.

עובדי תעשיות אלקטרוכימיות מחו נגד הקמת המפעל החדש והסיוע שהמדינה מעניקה לפרבר, ועל כך שהם עצמם, לטענתם, לא קיבלו פיצוי הולם.

טענות נגד המפעל בחיפה

מספר תושבים התלוננו נגד מפעל פרוטרום בחיפה בטענה שהוא גורם למפגעי ריח, וב-2007 הוגשה נגד המפעל תביעה יצוגית. במקביל המשרד להגנת הסביבה טען כי המפעל מזהם את האוויר וכי בעליו יחקרו.

קישורים חיצוניים