פנסיה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פנסיה או גִּמְלָה היא תשלום חודשי קבוע המשולם לאדם. הגמלאות הנפוצות ביותר הן גמלאות לאחר פרישה מעבודה בגיל מבוגר (כלומר, לאחר "יציאה לגמלאות"); גמלאות אלה ידועות בשם "פנסיה". גמלאות אחרות הן גמלאות נכות, הניתנות למי שנפגע מסיבה כלשהי והוא זכאי לגמלאות כתחליף לפרנסתו או כפיצוי על הפגיעה שנפגע. גמלאות נכות כאלה מוקנות מכוח מנגנוני ביטוח לאומי במדינות שונות, או מכוח ביטוח בריאות או סוגי ביטוח אחרים.

פנסיה בישראל

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פנסיה בישראל

שוק הפנסיה בישראל עבר תהפוכות משמעותיות החל משנות ה-80 של המאה ה-20. הקרנות הוותיקות נקלעו לגירעונות קשים ועברו שינוי משמעותי. יש טענות מצד עיתונאים וכלכלנים על המתרחש בשוק הפנסיה ועל כך שכספי החסכונות של החוסכים אינם מנוהלים בצורה המשרתת את האינטרסים שלהם.

באפריל 2006 השווה עיתון הארץ בין קרנות פנסיה לבין ביטוח חיים וביטוח מנהלים. המסקנה הייתה שעבור אותו חוסך, התשואה בקרנות פנסיה גבוהה בהרבה - בין 19% עד ל-48%. בביטוח החיים המבוטח קיבל קצבה חודשית של 6,129 ש"ח, לעומת קצבה חודשית של 9,071 ש"ח בפנסיה, או הפרש של 2,942 ש"ח לחודש. הסיבה העיקרית להפרשים הגדולים הם דמי הניהול הגבוהים יותר שגובים ביטוחי החיים, ההפרשים בדמי ניהול מצטברים בחישובי ריבית דריבית ומגיעים להפרשים גדולים בזמן מתן הפנסיה. באוגוסט 2010 עשה בדיקה נוספת, והגיע למסקנה דומה.

קישורים חיצוניים