נחל יתלה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נחל יתלה נקרא על שמה של העיר יתלה, מיישובי שבט דן (יהושע יט 40-42): "למטה בני דן למשפחותם יצא הגורל השביעי. ויהי גבול נחלתם צרעה ואשתאול ועיר שמש. ושעלבין ואיילון ויתלה". הנחל נמצא באיזור, שזכה לכינוי ארץ הכפירה, כיוון שמדובר בשטח נרחב ביותר, שנותר כמעט ללא מגע יד אדם (השטח הלא נגוע הגדול היותר במרכז הארץ). השטח משתרע בין כביש ירושלים-תל אביב לבין השטחים הבנויים של ירושלים, ומהווה בית גידול למאות זנים של צמחים וחיות בר.

תכנון לקוי של קו הרכבת החדש לירושלים צפוי לגרום לנזקים חמורים בשטח זה, ללא כל צורך. ב-4 באוגוסט 2009 צפויה תתכנס המועצה הארצית לתכנון ובנייה על מנת לתת אישור סופי למסילת ברזל, שתחלוף מעל שני גשרים במרכז הקניון השחור בנחל יתלה. על מנת להקים את הגשרים הללו יהיה צורך בסלילת כבישים לרכבים שיובילו חומרים ופועלים למקום, ולהשאיר במקום תשתיות עמוקות לתמיכה בגשרים.

למרבה הצער, מדובר בטעות תכנונית, שאין אינו טורח לתקנה. מסתבר, שהגשר הנ"ל יחבר בין שתי מנהרות. אם יעמיקו את תוואי הרכבת מעט, לא יזדקקו לגשר הזה. רשות שמורות הטבע והגנים, בגיבוי מומחים בעלי מוניטין בינלאומי, הציעה תוואי חלופי למסילה, העובר במנהרה מתחת לערוץ נחל יתלה. כך אין צורך בגשר ונמנעת לחלוטין הפגיעה בקניון ובסביבתו. התכנית החלופית זולה יותר וביצועה ימשך זמן קצר יותר בהשוואה לתכנית רכבת ישראל. לתומכים בתכנית אין שום טיעון מוצדק, מלבד החשש שמא שינוי התכנית יאט את ביצועה.

"הכרח הוא שיהיה לאדם מקום ללכת ולהתנער ולהתרענן מן העיר ומן הבנוי, מן הסגור והשגור, ולאגור לו מגע מרענן עם הראשוני, עם הפתוח, עם הטבע, עם לפני היות האדם. ארץ נושבת בלי פרחי בר – מחנק בה. ארץ נושבת, שהכל בה כביש ומדרכה – תאכל כל חלקה טובה בלב צעירייה." (ס.יזהר)

הצטרפות למאבק

באתר החברה להגנת הטבע תופנו לעצומה. כמו כן ניתן להירשם לעזרה במאבק (ראו קישורים חיצוניים). דבר נוסף, שגם חשוב, הוא לחפש כתבות בנושא בעיתונים במקוונים ולהגיב בטוקבקים. אפשר ורצוי לצרף לטוקבק לינק (לדף הזה באקו-ויקי, לאתר המאבק, לא משנה - פשוט חשוב להגביר את מודעות הציבור לעניין, כי רוב האנשים פשוט לא מודעים לנושא). חוצמזה, אפשר (בלי קשר למאבק, כי המקום מקסים) לצאת לטייל שם. רשות שמורות הטבע והגנים ארגנה טיולים מאורגנים בחינם למקום. והכי חשוב - לספר לחבריכם, ולבקש מהם להצטרף למאבק גם כן.

קישורים חיצוניים

תיאורי מסלול

כתבות