חיים וסביבה

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוגו חיים וסביבה

חיים וסביבה הוא ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל. הארגון מאגד כ-130 ארגוני סביבה, הפועלים לקידום איכות הסביבה, בריאות הציבור וצדק סביבתי. הארגון פועל לחיזוק ארגוני הסביבה, קידום מדיניות של פיתוח מקיים וצדק סביבתי והרחבת השתתפות ארגוני החברה האזרחית בתהליכי קבלת החלטות.

ארגון "חיים וסביבה" מנוהל באמצעות ועד מנהל, המורכב מנציגי ארגונים, הנבחרים באסיפה הכללית של העמותה. הוועד המנהל מהווה מקום להתייעצות תנועתית בשאלות וסוגיות עקרוניות וזירה המאפשרת לארגונים לגייס את התנועה למאבקים סביבתיים.


שנות השבעים והשמונים: הקמת הארגון

לוגו חיים וסביבה עד שנת 2018

הגרעין הראשון של ארגון הגג "חיים וסביבה" נוסד בשנת 1975 על ידי ח"כ יוסף תמיר, בהשתתפות עזריה אלון, ממקימי החברה להגנת הטבע ואלוף אברהם יפה, מנכ"ל רשות שמורות הטבע.

ביוזמת הארגון החדש התקבל בשנת 1975 תיקון לחוק התכנון והבניה, המקצה לארגון הגג של ארגוני הסביבה "חיים וסביבה" נציג קבוע ובעל זכויות מלאות במועצה הארצית לתכנון ולבנייה. באותה שנה אורגנה שדולה ראשונה של חברי כנסת למען הסביבה.

בין הפעולות שהוביל ארגון "חיים וסביבה" בשנות ה-70': מאבק שהצליח למנוע ייבוא סיגי אלומיניום מתעשייה גרמנית לקבורה במכרות תמנע; השתתפות פעילה בדיוני משרד החינוך לקידום תודעת הסביבה; הפעלת גורמים שונים לקידום המיחזור; דיונים עם המוסדות המעורבים בהפעלת וקידום התחבורה הציבורית והעדפת תחבורה מסילתית. בשנים אלה הוקמו ועדות איכות סביבה ב-16 ארגונים אזרחיים ומוסדות ציבוריים וביניהם: מרכז השלטון המקומי, התאחדות התעשיינים, הסתדרות המורים, נעמ"ת, ויצו, בני ברית, רוטרי, הדסה ועוד.

החל מסוף שנות ה-80 פעל ארגון הגג "חיים וסביבה" להגברת המודעות הציבורית לנושאי איכות הסביבה. הארגון החל להעניק אותות הוקרה לחברי כנסת שהצטיינו בהגנה על הסביבה ובחקיקה סביבתית, ולעיתונאים שהפגינו יושרה, מקצוענות וסיקור מעמיק של נושאי סביבה וחברה.

שנות התשעים

בשנת 1999 החלה התארגנות מחדש של ארגון הגג "חיים וסביבה" ושינוי יסודי במבנה הארגון. לשורות הארגון הצטרפו עשרות ארגונים שנוסדו במהלך שנות ה-90, הוקמו מוסדות חדשים לעמותה המורכבים מנציגי הארגונים עצמם, והפעילות עברה מהתבססות על התנדבות בלבד לפעילות מקצועית הנעזרת במתנדבים. אחד הפרויקטים הראשונים של הארגון במתכונתו החדשה היה פרויקט להכרזת שמורות טבע וגנים לאומיים, שהמתינו לאישור סופי עשרות שנים. בעקבות הפעילות הציבורית והמשפטית במסגרת הפרויקט הוכרזו קרוב ל-30 שמורות טבע וגנים לאומיים חדשים, בשטח של קרוב למיליון דונם.

שנות האלפיים

ייצוג במוסדות

בשנת 2002 התקבל בכנסת, ביוזמת ארגון "חיים וסביבה", חוק ייצוג ארגוני סביבה בוועדות ממלכתיות, שקבע – לראשונה – מינוי של נציגים של ארגוני סביבה לוועדות המחוזיות לתכנון ובניה ולוועדות רבות נוספות.

בשנת 2005 נעשה צעד חשוב נוסף לשילוב ארגוני הסביבה בתהליכי קבלת ההחלטות. הכנסת קיבלה תיקון לפקודת העיריות שחייב כל רשות מקומית להקים ועדה לאיכות הסביבה בתחומה "שתפקידה ליזום ולתכנן פעילות בתחומים הנוגעים לשמירה על איכות הסביבה ולהבטחת פיתוח ושימוש בני-קיימא של הסביבה…". בהתאם לנוסח החוק, בוועדה חברים שני נציגים של ארגוני סביבה מקומיים. בעקבות התיקון לחוק החל תהליך מואץ של הקמת ועדות איכות סביבה ברשויות המקומיות בכל הארץ, ועד כה הוקמו עשרות ועדות כאלה.

דו"ח דרכים לקיימות

בשנת 2002 התארגנה קואליציה של כ-20 ארגוני סביבה וחברה, לקראת פסגת כדור הארץ ביוהנסבורג, והוציאה לאור דו"ח צללים על מצב הסביבה בישראל בשם "דרכים לקיימות". לקראת הפסגה קיים "חיים וסביבה" מסע אופניים של כ-500 ק"מ לאורך ישראל, במטרה להגביר את המודעות לבעיות איכות הסביבה ופיתוח מקיים בישראל. במסע השתתפו עשרות רוכבים, יהודים וערבים, שביקרו במהלכו בעשרה מוקדים של בעיות סביבתיות מנהריה ועד אילת. בשנה זאת התקיים גם, לראשונה בישראל, כנס על יהדות ואיכות הסביבה שנערך בכנסת, בהשתתפות הראשון לציון הרב בקשי דורון. כמו כן נערכו יום עיון וסדנא להיערכות ארגוני סביבה לבחירות המקומיות, וכנס מקצועי בנושא אנרגיה נקיה והדרכים לקידומה בישראל, במסגרת התערוכה לטכנולוגיות סביבתיות בתל אביב.

אי-צדק סביבתי

בשנת 2003 הוקמה "הועדת לצדק סביבתי", המאגדת כ-30 ארגוני סביבה וחברה במטרה לחקור תופעות של אי-צדק סביבתי בישראל ולהציע הצעות מעשיות לפתרונן. הוועדה פרסמה מאז הקמתה מספר דו"חות שנתיים ושורה של ניירות עמדה בנושאים מגוונים המציגים סוגיות של סביבה, חברה ובריאות. לרגל יום איכות הסביבה הבינלאומי התקיים משפט ציבורי מבוים בו תבעו הדורות הבאים את הדור הנוכחי על הפגיעה בסביבה, בהשתתפות חברי כנסת, נציב הדורות הבאים בכנסת ואישים נוספים.

פעילות בתוך התנועה הסביבתית

בשנת 2003 החלה פעילות לוביסטית נמרצת של "חיים וסביבה" בכנסת. בסיוע הפרויקט הביאו עשרות ארגונים את דברם ומאבקיהם אל משכן הכנסת, יזמנו ותמכנו בהצעות חוק סביבתיות, והעלינו שאילתות והצעות לסדר בנושאים סביבתיים. במסגרת זו גם יזמנו דיון מיוחד על תקשורת ואיכות הסביבה, שהתקיים כדיון משותף של ועדת הפנים ואיכות הסביבה וועדת החינוך ונועד להגביר את מודעות הכנסת וכלי התקשורת לנושאים הסביבתיים. בשנים הבאות היה "חיים וסביבה" גורם מרכזי ב"יום איכות הסביבה" שהתקיים בכנסת בראשית חודש יוני. ביוזמת הארגון הוכנס תיקון לחוק ביטוח לאומי (מתנדבים) המעניק כיסוי ביטוחי למתנדבים בארגוני הסביבה.

בשנת 2003 הוקם "מרכז הסיוע לארגונים", העוסק בגיוס אנשי מקצוע בתחומים מגוונים המסייעים לארגוני הסביבה, ונפתח פרויקט הכלכלה של "חיים וסביבה", שהתמקד בשנה הראשונה בניתוח תקציב המדינה בכלים סביבתיים. בנוסף, התקיים פסטיבל "אקולנוע" – הפסטיבל הראשון בישראל לקולנוע סביבתי-חברתי בסינמטק תל אביב.

החל משנת 2005 מוביל "חיים וסביבה" את אחד האירועים המרכזיים של התנועה הסביבתית בישראל "הגלובוס הירוק". האירוע מתקיים מידי שנה ביום כדור הארץ או ביום איכות הסביבה הבינלאומי בהשתתפות השר להגנת הסביבה, חברי כנסת, ראשי ערים ופעילי סביבה. אותות "הגלובוס הירוק" מוענקים לאישים וגופים שפעלו למען איכות הסביבה ובריאות הציבור בשנה החולפת. כמו כן מוענק אות "הגלובוס השחור" לגורם שפגע בסביבה באופן בולט בשנה האחרונה. מאז 2014 מתקיים הטקס במשכן הכנסת, כחלק מיום איכות הסביבה השנתי, במעמד יו"ר הכנסת.

"חיים וסביבה" הפך בהדרגה לגורם משמעותי בדיאלוג עם המגזר העסקי. מנכ"ל הארגון, עו"ד אלונה שפר (קארו) עמדה בראש צוות שקבע את הקריטריונים לפרק הסביבתי של "מדד מ.ע.ל.ה" ("מחויבות עסקים לחברה בישראל"), המדרג את הביצועים החברתיים והסביבתיים של החברות הגדולות הנסחרות בבורסה של תל אביב. בעקבות פעילותה הורחבו הקריטריונים הסביבתיים במדד לשיעור של 25%, החל ממדד 2006. במסגרת הפרויקט התקיימו סדנאות המיועדות להטמיע את השפה הכלכלית בפעילות הארגונים ובמאבקים הסביבתיים השונים שהם מנהלים. סמינר ראשון מסוגו שנועד למגזר הפיננסי התקיים בבורסה בתל אביב בספטמבר 2009 בנושא "השקעות אחראיות" (RI). בהמשך פעל הארגון לקדם את מעורבות ארגוני הסביבה בתחום המתפתח של אחריות תאגידית במגזר העסקי, ולעודד דיאלוג בין המגזר העסקי לארגוני החברה האזרחית. במסגרת זו יזם הארגון קורסי הכשרה בנושא אחריות תאגידית, בהם השתתפו כ-75 פעילים מארגונים שונים.

בנוסף, מתקיים שיתוף פעולה הדוק בין "חיים וסביבה" וארגוני הסביבה לבין האקדמיה. הקליניקות לצדק סביבתי באוניברסיטאות בר-אילן ותל אביב מסייעות לארגונים לקידום מאבקים סביבתיים, ובכלל זה פניות לפי חוק חופש המידע, ייזום של הצעות לתיקוני חקיקה בכנסת, ואף פעילות משפטית בעת הצורך.

הבחירות המקומיות

בשנים 2008 ו-2013 ריכז "חיים וסביבה" והוביל פעילות המשותפת של התנועה הסביבתית לקראת הבחירות לרשויות המקומיות. בשנת 2008 כונה הקמפיין "ירוק עכשיו" ובשנת 2013 "מצביעים על מה שחשוב". מטרת הפעילות הייתה להציב את הנושא הסביבתי במרכז סדר היום של הבחירות המקומיות ולקדם שיח מקומי בנושאי סביבה מגוונים. הפרויקט כלל פעילות נרחבת של ארגונים מקומיים, קמפיין תקשורתי ארצי, וכן סמינרים וסדנאות לפעילים ולמועמדים ממפלגות שונות.

שינוי אסטרטגי - 2017

בשנת 2017 הארגון החליט על שינוי אסטרטגי ולמקד את עיסוקיו בתחום יצוג התנועה הסביבתית בתחום התכנון ברחבי הארץ, ובכלל זה בוועדות התכנון. כחלק מעיסוק זה, הגיש הארגון עתירה לבג"ץ בנושא אי־מינוי נציגים לגופים הירוקים במוסדות תכנון שונים. מהעתירה עולה כי בשלוש השנים האחרונות הממשלה פועלת באטיות רבה בכל הנוגע למינוי נציגים ירוקים למוסדות התכנון והבנייה. בחלק מהמקרים מונו נציגים באיחור ניכר ואילו בפעמים אחרות טרם מונו כאלה. העתירה הוגשה כנגד שר האוצר משה כחלון בשל אי מינוי נציגים מטעמם לחברים במוסדות תכנון ובנייה שונים. כמו כן העתירה הוגשה כנגד השר לאיכות הסביבה זאב אלקין, שר הרווחה והשירותים החברתיים חיים כץ, הוועדה לבדיקת מינויים לפי חוק החברות הממשלתיות, החברה להגנת הטבע, אדם טבע ודין וקרן קיימת לישראל, כאשר בנוגע לגופים אלה ביקשה העתירה הוצאת צו על תנאי, שיורה לגופים לנמק מדוע לא ישלימו לאלתר את הליכי המינויים של נציגי גופים ירוקים. בנוסף, העותרים מבקשים מבית המשפט להורות כי מוסד תכנון שלא מונה לו נציג מטעם הגופים הירוקים, בתוך ארבעה חודשים לא יהיה רשאי להתכנס ולקבל החלטות. [1]

ארגונים חברים

בין הארגונים החברים בארגון הגג ניתן למצוא את הארגונים הבאים (לפי סדר א"ב):

ראשי חיים וסביבה

יושבי ראש: יוסף תמיר, ד"ר אלון טל, ד"ר דב חנין, פרופ' דני רבינוביץ, ד"ר אילון שוורץ, ח"כ לשעבר מוסי רז, אורית פרקש-הכהן (חלק משנת 2018, פרשה מתפקידה לאחר מספר חודשים ספורים).

מנכ"לים: עו"ד אור קרסין, עו"ד אלונה שפר, נאור ירושלמי, ניר פפאי, ערן בן ימיני (מכהן כיום, נכון לשנת 2019).

קישורים חיצוניים