העלאת שכר המינימום? זה כבר חיסל את תעשיית הטקסטיל בישראל (כתבה)

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שכר המינימום? זה כבר חיסל את תעשיית הטקסטיל בישראל

מאת מרק בריל

עמיר פרץ בלהיטותו הפופוליסטית רוצה רק להיטיב עם העם, וגם שלי יחימוביץ; אבל איני בטוח שפרופ' אבישי ברוורמן, ככלכלן, יוכל לתת לזה יד. מתוך ניסיון חיי - שבו עבדתי כלכלן במשך עשר שנים במפעל טקסטיל שבו 60% מהעובדים השתכרו שכר מינימום - אני יכול רק להצטער על הבורות.

בשנות ה-90 נעשה ניסיון להעלות את שכר המינימום ב-13% מדי שנה במשך שלוש שנים רצופות. זה היה הטריגר שחיסל סופית את תעשיית הטקסטיל בישראל. סין היתה חלופה זולה הרבה יותר. כיום נותרו רק שאריות מהענף, שרובן מחלקות עיצוב ושיווק בלבד. הייצור כולו מתבצע בחו"ל.

נניח ששכר המינימום יועלה ל-1,000 דולר כפי שממליצים הפופוליסטים. מרכיב השכר המינימום בענף כזה הוא כ-40% מהמחיר. המשמעות תהיה עליית מחירים מיידית של 15%.

אבל זו רק ההשפעה הישירה. מזכירת מנהל מחלקה בייצור המשתכרת 5,000 שקל לחודש תראה שהמנקה במחלקה מקבלת 4,700 שקל ועוד שעות נוספות. היא תפנה למנהל ותדרוש העלאה. יאושרו לה רק 10%. הסורג שהשתכר 6,000 שקל יראה שהמזכירה מרוויחה כמעט כמוהו, ירוץ למנהל וידרוש העלאה. הרי בידיו כסורג גורל טונות של בדים. יאושרו לו לו רק 10%.

וכך בתוך כחודשיים-שלושה כל השכר בחברה יעלה ב-15%. אבל גם הארנונה תתייקר כי פועלי התברואה, הגינון והאחזקה יקבלו את התוספת. בשורה התחתונה - כל מרכיבי העלות, פרט למרכיב מטבע החוץ, יתייקרו.

הציבור יראה שיש אינפלציה וירוץ לקנות דולרים וגם שעריו יעלו. כך שכר המינימום אמנם יעודכן כדרישת עמיר פרץ, אבל האינפלציה גרום לשחיקת רוב ההעלאה. גרוע מכך, מכיוון שהעובדים הם צרכנים של המוצרים הבסיסיים שהתייקרו הכי הרבה - הם גם יהיו הנפגעים העיקריים. הרי את רוב הכנסתם הם מוציאים על מזון אבל מחירי התוצרת החקלאית, לחם ועוף ינסקו ראשונים לשמים.

כך ייצא שכרו בהפסדו. זו תשובתי לפופוליסטים שרוצים "לעזור" לשכבות החלשות. החלופה היחידה לתסריט זה של ייצור אינפלציה בעקבות העלאת שכר מינימום היא פיטורים המוניים. ואולם לא בכל ענף ניתן לבצע את זה. בחקלאות, למשל, נזקקים לכל הידיים העובדות שיש.

אז למה אדון פרץ מייחל? שיהיו בישראל 500 אלף מובטלים או 17%-15% אבטלה?