הכנסה בסיסית לכל

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
(הופנה מהדף הכנסה בסיסית)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הכנסה בסיסית לכל (באנגלית: Universal Basic Income) או שכר בסיס לכל אזרח היא שיטה כלכלית שבה מחלקים כסף לכל האזרחים וזאת מבלי להתנות את חלוקת הכסף בעבודה של האזרחים.

הרעיונות מאחורי הכנסה בסיסית לכל הם:

  1. מיגור העוני והקטנת האי-שוויון
  2. מיצוי הפוטנציאל האנושי – הכסף יאפשר לאנשים ללמוד, לעבוד וליצור בתחומים שמעניינים אותם.
  3. ביטול מנגנוני הרווחה – חלוקת הכסף מייתרת את מנגנוני הרווחה ושומרת על כבוד האדם. נזקקים שפנו למנגנוני הרווחה במדינות שונות, חשים מושפלים.
  4. כסף אמצעי לסחר בעידן ללא עבודה – עתידנים רבים חוזים שרוב המקצועות ייעלמו על ידי הטכנולוגיה. אוטומציה, רובוטיקה ומחשוב, ייתרו הרבה משלחי יד ועובדים. בעידן של אבטלה המונית ובאין-עבודה עדיף לממשלות לחלק כסף מבלי תלות בעבודה.

המתנגדים להכנסה בסיסית לכל, טוענים שאנשים יפסיקו לעבוד מתוך עצלנות ומתוך פגיעה בתמריץ לעבוד. לעומת זאת, ניסויים שנעשו ברחבי העולם הוכיחו שאנשים לא הפסיקו לעבוד גם כאשר קיבלו הכנסה מהממשלה ומבלי שהממשלה התנתה את ההכנסה תמורת עבודה.[דרוש מקור] נעשים ניסויים במספר מדינות בעולם שבהם מחלקים כספים לאזרחים כגון פינלנד, איטליה ועוד. התוצאות של הניסויים היו טובות והעידו על כך שהעוני ירד, הפשע קטן, אנשים פתחו עסקים ועבדו, במקומות בהם הניסויים מתקיימים, ישנה פריחה כלכלית.[דרוש מקור]

אחד התומכים במהלך כזה היה מרטין לותר קינג בספרו האחרון, לאן אנו הולכים מכאן: כאוס או קהילה משנת 1967 והיה אחת הדרישות של המערכה למען העניים משנת 1968.

קישורים חיצוניים