ביצה טבעונית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ביצה טבעונית היא ביצה שהושגה לא מחווה חקלאית (וגם לא מגידול עופות ביתי בחצר) אלא נאספה בשטח טבעי לאחר שהציפור\עוף שהטילה אותן זנחה אותן בשל היעדר הפריה, או, ביצים שנוצרו מגנים ומצע חומר במעבדה. אין הכוונה במאמר זה ל"תחליף ביצה" או "ביצת דמה" במובן של veggs.

לפי כלל הטבעונים, גידול עופות בחצר הבית היא פעולה לא מוסרית שכן היא כרוכה בהחזקת עופות בשטחים סגורים \ לולים שמונעים מהם חופש תזוזה בסיסי, גם אם "מרווחים" וכן מונעת מהם להזדווג בחופשיות.

אין זה בהכרח מבטל את האפשרות לחפש ביצים לא-מופרות בשדה ולאסוף אותן לאחר שאפילו הציפור\עוף שהטילה אותן איבדה עניין בהן או לחלופין זנחה אותן; אם לא ייעשה שימוש בביצה, הביצה תירקב; כל טענה לפיה זה "ניצול" ו"זה לא שלנו" הם לכאורה שגויים כי אין את מי לנצל וכי אין פה עניין של שייכות שהרי הציפור ויתרה על הביצה; ייתכן וניתן לטעון ששימוש כזה הוא לא אקולוגי כי הוא מפריע לביצה להירקב לקרקע ולהוות נוטריאנטים לצמחים ואולי גם לבעלי חיים תת קרקעיים שונים אם כי אין ראיה לכך וגם אם זה נכון, ניתן לטעון את אותה טענה על חקלאות צמחים. עם כל זאת, לפחות תאורטית, ניתן להרכיב ביצה שלא תופרה במעבדה מחומרי יסוד כ"ביצה מתורבתת", אולי תוך שימוש באואוציטים (תאים מיוחדים ליצירת ביצה בשחלות).

למי שלא רוצה לחפש בשדה ניתן לצרוך תחליפי ביצה כמו רסק תפוחים (לאפיה) או קמח חומוס (לבלילות) אבל דיון זה עקרוני וייתכן שיש מקום לדיון נוסף בבחינה האקולוגית; השתקה ואלימות לדיכוי דיון שכזה מצד פעילים טבעוניים מסוימים אינו הדרך לקדם שיח על טבעונות.

ראו גם