שיחה:חברות ציבוריות בישראל

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יש כאן כמה פספוסים:

  1. למעט חריגים של חברות דואליות וחברות שצברו קופת מזומנים ופוחדות מהשתלטות עויינת (או שכבר השתלטו עליהן) חברות ממעטות לחלק דיבידנדים.
  2. אחרי שנוחי או שלמה משכו את השכר שבדוגמא, לא רק שהציבור לא קיבל דיבידנדים, הוא גם שותף בעלות של השכר. השכר הזה הפחית או ביטל את תשלומי מס חברות כי זה מוכר כהוצאה.
  3. אחרי שצביקה מקבל שכר כזה כי הוא מקורב או קרוב לבעל השליטה, אז עמנואל בכיר באוניברסיטה או בבית חולים שהן מערכות מסובכות בהרבה מצפה לקבל שכר דומה. ואז מתחילים להתפלא שיש חריגות שכר במגזר הציבורי.

לכל זה יש פתרון פשוט: לקבוע תקרה להכרה בעלות השכר לצורך מס חברות. אני עובד על כך כבר כמה שנים - בהתחלה זה נראה כמו דון קישוט. היום זה הולך ונכנס לקונצנזוס. דור לוי 07:35, 1 אוגוסט 2006 (CDT)

  • תודה דור. הנקודה הראשונה כתבתי. יש למישהו נתונים על זה? ו או השוואה לחו"ל
  • עוד דבר חשוב שלא כתבתי הוא שזה מסביר בחלקו מדוע יש בארץ מרוץ מטורף של שכר מנהלים מעלה בלי קשר לביצועים (קשור לנקודה האחרונה).
  • לגבי מיסים, נקודה שאינה מוכרת לי, מה לגבי מס הכנסה? האם בכל מקרה יש כאן הפסד מס?
  • דור, יש הפניה להצעה על מס חברות? ומלבד זאת, הנושא של תקרה מוגבלת לצרכי מס חברות תפתור אולי את נושא בריחת המס, אבל לא את סבסוד המשקיעים הקטנים את הגדולים לא?
  • דור, מה דעתך להתנסות קצת בכתיבה בערך עצמו ולשלב הנקודות שם?

האזרח דרור 07:46, 1 אוגוסט 2006 (CDT)

תשובות חלקיות:
יהיה לי קשה לכתוב כאן כפי שיש לי בעיה גם להקדיש לפורום... לפעמים אתן לך קישורים, אתה כותב טוב ממני, ומעבר לכך שאני לא מעוניין בשינויי נוסח של הצעות בוויקיפדיה. בנושאים האלו כל מילה חשובה ולפעמים מי שמשנה מתוך כוונה טובה עלול לפגוע.
אגב, מה עם קישור כאן לפורום ולבנק ההצעות?

דור לוי 06:02, 6 אוגוסט 2006 (CDT)

חוות דעתי על הפוסט - ההרגשה היא שהדף מנוצל להעברת מסר ובכלל לא להעברת מידע, וחבל. מדוע לא ניתן משקל לועדי העובדים? לשכר של המקורבים בהשוואה לשכר של השוק הפרטי? הרבה דברים מועלמים מהפוסט הזה. (לדוגמא, פוסט צנוע עם הרבה מידע שלא נמצא בערך : http://wp.me/pZujs-ah

חברות ציבוריות הן חברות הנסחרות בבורסה. בחלק מהן יש וועדי עובדים, אבל הוועדים לא יחודיים להם (למרות שהם זכאים לאזכור). השכר של הבכירים נקבע על ידי הדירקטוריון דבר שמוזכר בפרק, אבל אין הבדל מהותי בינו לבין השכר בשוק הפרטי, למעט הבעיות המוזכרות כבר בערך. האזרח דרור 10:52, 3 במרץ 2012 (IST)