קץ העוני (ספר)

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עטיפת הספר "קץ העוני" באנגלית

קץ העוני (באנגלית: The End of Poverty) הוא ספר מאת הכלכלן ג'פרי זאקס שיצא לאור בשנת 2005. הספר מביא שורה של נתונים והצעות להקטנת העוני במדינות העניות בעולם.

זאקס טוען בספר כי על ידי תכנון קפדני של סיוע למדינות עניות, ניתן להביא קץ לעוני הקיצוני - שמוגדר על ידי הבנק העולמי כהכנסה של פחות מדולר ליום - עד שנת 2025, או 20 שנה מקבלת ההמלצות שבספר.

הוא הציג את בעיית העוני כחוסר יכולת של המדינות העניות מאוד להגיע ל"שלב התחתון" של סולם הפיתוח הכלכלי(בשל מלכודת עוני, או לולאת משוב מחזקת); מרגע שמגיעים לשלב הנמוך ביותר, או עוברים נקודה מסויימת של שינוי פאזה, מדינה יכולה למשוך את עצמה במעלה השוק של הכלכלה העולמית, והצורך בסיוע חיצוני יקטן מאוד, או יעלם.

כלכלה קלינית

כדי להתייחס אל המכשולים הכלכליים היחודיים לכל מדינה, ולהתגבר עליהם, ממליץ זאקס על מה שהוא מכנה "כלכלה קלינית" (Clinical economics) לפי אנלוגיה לרפואה. זאקס מסביר כי מדינות, כמו פציינטים, הינן מערכות מורכבות, המצריכות דיאגנוזה מפרידה, הבנה של הקשר, ניטור והערכה מחודשת, וסטנדרטים של אתיקה מקצועית. כלכלה קלינית מצריכה "דיאגנוזה מפרידה" של בעיות הכלכלה של מדינה, ובעקבות זה מרשם תפור באופן ספציפי למדינה. גורמים רבים עלולים להשפיע לרעה על היכולת של מדינה להיכנס לשווקים העולמיים, כולל שחיתות שלטונית; אי שוויון חוקתי או חברתי המבוסס על מגדר, קבוצה אתנית, או קסטה; מחלות כמו איידס או מלריה; מחסור בתשתיות (כולל תחבורה, תקשורת, בריאות ומסחר); מצב מתמשך של אי יציבות פוליטית; פרוטקציוניזם ומחסומים גאוגרפיים. זאקס מתייחס לפי התור לכל גורם, ולתרופות האפשריות שלו.

כדי להדגים את השימוש בכלכלה קלינית, זאקס מציג מקרי חקר על בוליביה, פולין, ורוסיה ודן בפתרונות שהוא הציג למדינות אלה ואת ההשלכות שלהם. הספר דן גם בכלכלות של מלאווי, הודו, סין, ובנגלדש כמקרים המייצגים שלבים שונים של פיתוח כלכלי.

ראו גם

קישורים חיצוניים