קפיטליסט

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קפיטליסט הוא מושג בעל מספר כמה משמעויות:

  • מי שתומך בתאוריה ובאידאולוגיה הקפיטליסטית. לדוגמא איין-ראנד, או אדם סמית (בניגוד לדוגמא לסוציאליסטים או לתומכים של אידאולוגיות או תאוריות אחרות).
  • מי שעיקר פרנסתו מטענה לבעלות על הון. לדוגמא בעל מפעל, בעל אדמות, בעל דירות, מי שפרנסתו מהלוואת כספים, השקעה בקרנות, מניות, מטבעות חוץ וכו', או מחיה על ירושה גדולה או מטענה לזכויות יוצרים (בניגוד למי שעיקר פרנסתו מעבודתו - היינו תרומה פיזית, לא פוליטית, ליצירת שרותים או מוצרים באמצעות השקעת מאמץ).
ניתן לומר שבעל ההון עובד בכך שהוא משקיע את כספו או מרצו וכו', ובכך תורם לייצור, אבל תרומה זו אינה פיזית, אלא פוליטית - לו המצב הפוליטי- כלכלי- תרבותי היה שונה (לדוגמא כל כספו של בעל ההון היה בבעלות אחרת), לא היינו מסוגלים להבחין ב"תרומה שלו". או במילים אחרות - בעל ההון "תורם" לייצור בכך שהוא "מאפשר" לעובדים "מרחב מחייה" (על רקע מעמדו הפוליטי-כלכלי), מול שאר בעלי ההון ומול מערכת הכספים.
  • מי שכוונתו לפעול במערכת הכלכלית לא כדי להביא פרנסה, או אפילו כדי להתעשר, אלא כדי להרוויח, כדי להשקיע כדי להרוויח עוד יותר במעגל אינסופי, שכל תכליתו גידול בכמות הרווח, ללא חשיבות לכסף עצמו, או לדברים אותם ניתן לקנות בו.