פרד הירש

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פרד הירש (Fred Hirsch) היה פרופסור ללימודים בינלאומיים באוניברסיטת Warwick. הוא נולד בוינה וסיים את London School of Economics בשנת 1952, ולאחר מכן עבר ככתב כלכלי בעיתונים The Banker ו-The Economist. הוא היה יועץ בכיר לקרן המטבע הבינלאומית בשנים 1966-72 שם עבר על בעיות בינלאומיות של מטבעות.

הוא כתב ספרים בנושא כסף ומערכות פיננסיות כמו Money International בשנת 1967 ו-Newspaper Money: Fleet Street and the search for the affluent reader ב-1975.

הירש עבד במשך שנתיים כחוקר ב-Nuffield College אוקספורד משנת 1972 עד 1974 אז הוא החל לעבוד על ספרו הגבולות החברתיים לצמיחה שיצא לאור בשנת 1977. לפי הירש עוד לפני שנחוש את ההשפעות של קריסת מערכות אקולוגיות או מחסור במשאבים מתכלים בהם דנים בספר גבולות לצמיחה הדבר יבוא לידי ביטוי במצוקה חברתית שתגביל את הצמיחה הכלכלית.

הירש טען שבניגוד למוסכמה הקפיטליסטית השוק לא בהכרח מוביל ליותר חופש אלא יש גם מקרים של "עריצות ההחלטות הקטנות" כאשר ההחלטה של אדם אחד משפיע על אחרים, ומובילה לתהליך עם תופעות לא רצויות. לדוגמה אם אדם אחד עומד בקולנוע או בתאטרון כדי לראות טוב יותר האחרים נאלצים לעמוד גם הם, כך שבסופו של דבר כל האנשים עומדים, איש לא רואה טוב יותר אבל כולם מתאמצים יותר. הוא הבחין בין מוצרים רגילים שבהם ההנאה שלנו תלויה רק בצריכה שלנו, לבין מוצרים אחרים שבהם ההנאה שלנו תלויה גם באופי הצריכה של אחרים. לדוגמה כאשר אנחנו מאט אנשים משתמשים במכונית הם מגיעים מהר, אבל כאשר רבים אחרים משתמשים במכוניות, הדבר פוגע בהנאה מהמכונית בשל קיום של פקקי תנועה.

בשנת 1975 הוא הצטרף לאוניברסיטת Warwick למחלקה ללימודים בינלאומיים. מת בשנת 1978.

ראו גם

קישורים חיצוניים