פרבנים

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פרבנים (באנגלית: Parabens) היא קבוצת כימיקלים שמשמשים באופן נרחב כחומרי שימור בתעשיות הקוסמטיקה והתרופות. פרבנים הם חומרי שימור יעילים בסוגים רבים של תרכובות. תרכובות אלה, והמלחים שלהם משמשים בעיקר בגלל כושר הלוחמה שלהם בחיידקים ובפטריות. ניתן למצוא אותם במוצרי תעשייתיים רבים כולל שמפו, קרם לחות, ג'ל גילוח, ג'ל ניקוי, חומרי סיכה ליחסי מין, תרופות שלא ניתנות דרך מערכת העיכול (מסוג Topical או Parenteral), משחות שיניים, וקרמים להגנה מהשמש. הם משמשים גם כתוספי מזון.

היעילות שלהם כחומרי שימור, בשילוב המחיר הנמוך שלהם, וההיסטוריה הארוכה שלהם כחומרים בטוחים (לפחות במידה שלא נתגלו מספיק מחקרים שהוכיחו כי הם מזיקים וכן חוסר ההוכחה ליעילות של חומרים טבעיים כמו תמצית זרעי ענבים) מסבירים כנראה מדוע השימוש בחומרים אלה כל כך שכיח.

עם זאת השימוש בחומרים אלה הופך להיות שנוי במחלוקת באופן מתגבר,מספר ארגונים הנשמעים לעקרון הזהירות המונעת מתנגדים לשימוש היומיומי שלהם [1]

קשר אפשרי לסרטן השד

לפי מחקר באוניברסיטת רידינג באנגליה שהובל על ידי דר' פיליפה דרברה, מתוך 160 דגימות שד שנלקחו מ-40 מנשים שעברו כריתת שד עקב גידול סרטני, נמצא ב-99% מהדגימות סוג אחד את הכימיקל פרבן, וב-60% מהדגימות נמצאו 5 סוגים שונים של פרבן.יצוין שגם אצל נשים שלא השתמשו בדיאודורנטים נמצא הכימיקל פרבן, כלומר הוא נכנס ממקורות אחרים חוץ מהדיאודורנט. אין פירוש הדבר שהפרבן מסרטן בהכרח, והדבר מצביע על צורך במחקר נוסף. [1].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ New York State Breast Cancer Support and Education Network, Cancer and the Environment: A Case for the Precautionary Principle.