עיתונות

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

עיתונות הוא תחום המתייחס לאיסוף, כתיבה, ודיווח של חדשות, ובאופן כללית יותר היא מתייחסת למוסד חברתי שבו תהליך של עריכה ושל הצגה של נושאים אקטואליים. הכינוי עיתונאי מתייחס לבעלי מקצוע בתחומי מדיה שונים, שמכונים בדרך כלל עיתונות - כמו עיתון, ירחון, רדיו, טלוויזיה ואתרי אינטרנט מיוחדים, אך לא מוגבל רק למדיות אלה.

לפעמים מבלבלים בין העיתונות, לבין "תקשורת", שהוא מונח רחב בהרבה וכולל לדוגמה תקשורת בין אישית, תקשורת לא פורמלית, אתרי אינטרנט, מחירים בשוק, פרסומות, ספרים, אומנות ועוד.

תפקיד העיתונות

במדינות בעלות שלטון נציגים מקובל להגיד כי לעיתונות יש תפקיד של תיווך בין ההנהגה לציבור. ככל שהעיתונאים נותנים דיווח מדוייק יותר, כך יכולים האזרחים הבוחרים להפעיל שיקול הדעת מדוייק יותר.

שינויים בעיתונות

פני העיתונות השתנו במהלך המאה ה-20. שינוי בולט אחד הוא הכניסה של מדיות חדשות לעיתונות - רדיו, טלוויזיה, ריבוי ערוצי טלוויזיה ותקשורת לוויינית ולאחר מכן האינטרנט. שינויים אחרים נגעו למבנה הבעלות של תאגידי תקשורת ולהקמת אימפריות תקשורת עולמיות, וכן לשינויים תרבותיים כמו תרבות הצריכה ועלייתם של פירמות יחסי ציבור.

יש טענה כי העיתונות המודפסת והטלוויזיה הפכו ליותר בידורית, לדוגמה. בין הסיבות לכך היא העדכניות הגבוה יותר והמקצועיות הנמוכה יותר שיש בעיתונות האינטרנט בפרט ובאינטרנט בכלל. מהדורות הטלוויזיה ל"צבעוניות" יותר, בעוד שהעיתונות המודפסת לקחה על עצמה יותר תפקידי פרשנות ובידור. נושא דיווחי החדשות נדחק לטובת נושאים כמו ספורט, מגזינים, פרשנויות, טורי דעות, סיפורים חווייתיים ועוד.

קשר בין הון-שלטון והעיתונות

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קשרי הון-שלטון-עיתון

גורמים בשמאל טוענים כי הימצאותם של מרבית כלי התקשורת בידי בעלי הון המקיימים קשרים עם בכירי הפוליטיקאים, והתלות של התקשורת ההמונית במפרסמים, הופכת את כלי התקשורת למשרתי סדר יום השואף להעשיר את בעלי ההון ולשמור על "עסקים כרגיל" מצד אחד, ולתגמל את הפוליטיקאים המקורבים אליהם מצד שני.

העיתונות בישראל

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – שוק התקשורת בישראל

בשנים האחרונות יש ויכוח בתקשורת הישראלית, ובמיוחד בעיתונות, בנוגע לתפקיד העיתונות ולתפקיד העיתונאי - האם עליה להיות שומרת הדמוקרטיה או שמה רק לבדר את הקהל. האם עליה להיות כלי בידי בעלי ההון, או שמה היא צריכה להיות דמוקרטית וציבורית.

ראו גם

קישורים חיצוניים