סמואל בולס

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

סמואל בולס (באנגלית: Samuel Bowles) הוא כלכלן אמריקאי ופרופסור אמריטוס באוניברסיטת מסצ'וסטס, Amherst שם הוא לימד קורסים במיקרו-כלכלה ובתאוריה מוסדית. הוא משמש גם כפרופסור ומנהל של תוכנית מדעי ההתנהגות במכון סנטה פה, בניו מקסיקו.

תחומי העניין האקדמיים של בולס הם שניים. הראשון הוא האבולוציה המשותפת של העדפות, מוסדות והתנהגות, בדגש על מידול של התנהגות אמפירית של אבולוציה תרבותית, החשיבות של אבולוציה של תמריצים לא אנוכיים כהסבר להתנהגות ויישום של מחקרים אלו לתחומי מדיניות כמו זכויות יוצרים בינלאומיות, כלכלת חינוך ומדיניות של חלוקה מחדש על ידי הממשלה. התחום השני הוא הסיבות וההשלכות של אי שוויון כלכלי, בדגש על הקשר בין אי שוויון ברכוש, חוזים בלתי שלמים וניהול של עסקאות כלכליות בפירמות, שווקים, משפחות וקהילות.

בולס משתף פעולה לעיתים קרובות עם עמיתו הרברט גינטיס (Herbert Ginti), פרופסור נוסף לכלכלה מאמרסט. שניהם תבקשו על ידי מרטין לותר קינג לכתוב ניירות עמדה למצע העניים שערך בשנת 1968.

בנוסף בולס עובד ונתמך על ידי רשת המחקר של מקארתור על העדפות, רשת המחקר של מקארתור על השפעה של אי שוויון על ביצועים כלכליים וכן בתוכנית מדע ההתנהגות במכון זנטה פה.

בולס כתב מאמרים וספרים רבים, וכיום (2007) הוא עובד יחד עם גינטיס על ספר חדש.

ספרים

ספרו רגשות מוסריים ואינטרסים חומריים Moral Sentiments and Material Interests (שם הספר הוא אזכור לספרו של אדם סמית, תאוריה של הרגשות המוסריים) בולס, גינתיס וכותבים נוספים מציגים שילוב של ממצאים מדיספלינות שונות כדי לטעון ששיתופי פעולה לא נובעים מהסוכן האנוכי הסטראטוטיפי אל מקיומם של "משובי תגמול חזקים" בתוך קבוצה חברתית.

הספר מבצע סקירה של מחקרים בכלכלה, אנתרופולוגיה, ביולוגיה אבולוציונית וביולוגיה אנושית, פסיכולוגיה חברתית וסוציולוגיה ועוסק ביסודות התיאורתיים וכן בהשלכות המדיניות של הסבר זה לשיתופי פעולה. פרקים נוספים עוסקים באקולוגיה ההתנהגותית של שיתופי פעולה בקרב פרימטים ובבני אדם, ומידול ובדיקה של קשרי גומלין מתגמלים בתרחישים כלכליים, וקשרי גומלין במדיניות חברתית. הספר כולל גם דוגמאות לקשרים אלה באמצעות הניסוי המפורסם של משחק האולטימטום (שבו על שני שחקנים להסכים על חלוקת סכום ביניהם, או ששניהם מקבלים סכום אפס).

ספרו "מיקרו-כלכלה:התנהגות, מוסדות, ואבולוציה" Microeconomics: Behavior, Institutions, and Evolution.

פרסים

בשנת 2006 זכה בולס בפרס לאונטיף מטעם מכון G-D באוניברסיטת טאפטס, על תרומה לפריצת אופקים בכלכלה.

בפרס מוזכרים ספריו "רגשות מוסריים ואינטרסים חומריים" וכן "מיקרו-כלכלה:התנהגות, מוסדות, ואבולוציה".

ראו גם

קישורים חיצוניים