ניתוח כלכלי סטטי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ניתוח כלכלי סטטי הוא ניתוח כלכלי שבו המשתנים הם ללא ציון של זמן ואינם יכולים להשתנות כפונקציה של הזמן שחולף. ניתוח סטטי מנתח את הכלכלה כאילו אין זרימה של זמן.

ניתוח סטטי הוא אחד המאפיינים החשובים של רוב התאוריות בכלכלה נאו-קלאסית, וכתוצאה מכך הוא הופך בדרך כלל להנחת יסוד משתמעת שלה. ההפך מניתוח סטטי הוא ניתוח דינמי וניתוח תהליכים, בדגש על חשל ועל תהליכים בלתי הופכיים.

דוגמאות לניתוח סטטי בכלכלה

ניתוח סטטי נפוץ בכל תחומי הדיון של הכלכלה הנאו-קלאסית.

דוגמה מפורסמת לניתוח סטטי הוא תיאור שיווי משקל חלקי בכלכלה (שוק של מוצר יחיד), המוכר כחיתוך העקומות של היצע וביקוש. על פי תיאור זה, המוכרים מתווים עקומת היצע, הקונים מתווים עקומת ביקוש, והמפגש ביניהם יוצר נקודת שיווי משקל הקובעת את המחיר שבו תימכר הסחורה ואת הכמות שתיוצר. בכל התיאור הזה אין משמעות לזמן. לקונים לא לוקח זמן לקבל מידע או לבצע תהליך של קבלת החלטות. גם המוכרים אינם עוברים תהליך של לימוד אודות טעמי הצרכנים, טכנולוגיות ייצור, מתחרים ועוד. בתיאור זה גם תהליך התשלום וקבלת הסחורה הוא מיידי.

דוגמה נוספת לניתוח סטטי היא שיווי משקל מלא (במודל הכרוז של ואל ראס) - באופן מיידי כולם יודעים את כל המחירים והאיכויות של הסחורות וכל העסקאות בשוק מבוצעות.

דוגמה נוספת היא ניתוח של תזוזות בשיווי משקל חלקי - תזוזה של עקומת הביקוש או ההיצע לדוגמה. עוברים משיווי משקל א' לשיווי משקל ב' בלי להגיד מה היה באמצע, כביכול לדבר זה אין כל חשיבות.

גם כאשר דנים במונח שוק חופשי מניחים שיש אינסוף מוכרים ושמספר זה הינו סטטי ואינו מושפע מהתפקוד של הכלכלה. בניגוד לכך ניתן לחשוב על ניתוח שבו מספר המוכרים והיקפי השוק שלהם תלוי בביצועים הכלכליים שלהם ובמשתנים נוספים שהינם "חיצוניים לשוק" (כמו החלטות ממשלה, הכרזות מלחמה ותהליכים אחרים).

ביקורת והשלכות

בספר הכלכלה במערומיה, נותן סטיב קין דוגמה לבעיות של יישום ניתוח סטטי על מציאות דינמית. אם לומדים לרכב על אופניים באופן סטטי (בלי לזוז קדימה), ההמלצה היא להשאיר את הגלגלים מאונכים לרצפה. דבר זה יהיה נכון גם ברכיבה דינמית (כאשר מתקדים קדימה). אבל כאשר מבצעים פניה, המלצה זו כבר אינה נכונה, ותגרום להתהפכות הרוכב.

באופן כללי ניתוח של מערכות באופן סטטי ימצא שדפוסים מסויימים יהיו יציבים. אותן מערכות בניתוח דינמי עשויות להיות לא יציבות בתחומים אלה, ולהפגין יציבות בתחומים אחרים, וכן מחזוריות דינמית. בכל מקרה, התנהגות דינמית היא בדרך כלל שונה מאוד מהתנהגות סטטית.

כלכלנים אוסטריים, תורת המשחקים וכלכלה אבולוציונית ביקרו בחריפות תוצאות סטטיות. לדוגמה, יוזף שומפטר, כלכלן הקרוב לזרם האוסטרי, טען שלפירמות גדולות יש תפקיד חשוב במחקר טכנולוגי, ולכן לא הגיוני ולא רצוי שיתקיים שוק משוכלל, בו רווחי הפירמות קרובים לאפס. שומפטר טען שהמציאות הנפוצה יותר וכן מה שרצוי הוא שפירמות גדולות מנצלות את הרווחים שלהן לצורך מחקר ופיתוח. דבר זה לטענתו, הוא גם טוב יותר לרווחה: למרות שיש לכאורה פגיעה ברווחה כפי שהיא מחושבת באופן סטטי בכלכלה נאו-קלאסית, הרי הרווחה באופן דינמי משתפרת בגלל שינויי טכנולוגיה (שומפטר ותומכיו מתעלמים מצדדים שליליים שעלולים להיות לפיתוחים טכנולוגיים כמו זיהום ופגיעה בסביבה, או פיתוחים של כלי נשק או שימוש בטכנולוגיה לצורכי דיכוי). זו דוגמה אחת כיצד תוצאה שנראית הגיונית במערכת סטטית יכולה לקבל משמעות אחרת במערכת דינמית.

ראו גם

קישורים חיצוניים