שינויים

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פונקציית ייצור קוב-דאגלס

נוספו 2,603 בתים, 16:23, 7 בדצמבר 2015
ביקורת
ניתן כמובן לשכלל את משוואת קוב-דגלאס הבסיסית. לדוגמה במודלים מאוחרים יותר כלכלנים הוסיפו גורם ייצור נוסף, [[הון אנושי]], כדי להסביר הבדלים בפריון ללא שינוי בכמות ההון התעשייתי או בכמות העבודים, ואו שמירה של מפעלים במדינות מתועשות במקום העברה שלהם למדינות מתפתחות. כמו כן יש מודלים המוסיפים גורם ייצור כמו טכנולוגיה כדי להעריך שינויים בייצור על פני זמן.
 
==היסטוריה==
פול דאגלס הסביר כי הניסוח הראשון של משוואת קוב-דאגלס נוסחה בשנת 1927 כאשר הוא חיפש צורה של משוואה כדי לחשב הערכות של הון ושל עובדים, הוא דיבר עם המתמטיקאי צ'רלס קוב, שהציע את הצורה Y = AL<sup>β</sup>K<sup>1−β</sup> ששימשה קודם לכן את Knut Wicksell .
 
הערכה של נוסחה זו בשיטת הריבועים הפחותים (least squares) דאגלס הגיע להערכה של קבוע הגמישות בתפוקה עבור עובדים שהגיע ל 0.75. מאוחר יותר הגיעה הלשכה הלאומית למחקר כלכלי (National Bureau of Economic Research) להערכה קרובה של 0.741 עבודות מאוחרות יותר בשנות ה-40 אפשרו אקספוננטים שונים ל K ול-L והינבו תוצאות דומות למדדים משופרים של מדידת פריון שפותחו באותו זמן.
 
ביקורת עיקרית באותו זמן היתה כי הערכות של פוקנציית ייצור, למרות שנראו מדוייקות, היו מבוססות על מידע מועט כל כך שקשה לתת להן אמינות. דאגלס העיד כי ביקורת זו הרפתה את ידיו. פריצת הדרך בוצעה באמצעות נתונים של הלשכה לסטטיסטיקה של ארצות הברית שנגע לסקטורים שונים, והביא מספר גדול של תצפיות. דגאלס הציג את הממצאים כמו גם ממצאים ממדינות נוספות במאמר שלו כנשיא האגודה האמריקאית לכלכלה (American Economic Association) . זמן קצר לאחר מכן נכנס דגלאס לפוליטיקה ומצבו הבריאותי התדרדר, ולכן לא קידם יותר את הנושא.
 
עם זאת, שני עשורים לאחר מכן, נעשה שימוש רב בפונקציית הייצור שלו שאומצה על ידי כלכלנים נאו-קלאסיים בולטים כמו [[פול סמואלסון]] ו[[רוברט סוואלו]].
 
משוואת קוב –דאגלס בולטת במיוחד בגלל שהיא הפוקנציה הראשונה שבה השתמשו בפונקציה שפתוחה במיקרו כלכלה כדי לייצג משוואות מאקרו כלכליות. דבר זה היווה שינוי פורץ דרך בדרך בה כלכלנים התייחסו אל [[מאקרו-כלכלה]].
== ביקורת ==
קיימת ביקורת כלפי שימוש בפונקציית ייצור קוב דאגלאס לתיאור תהליכי ייצור במיקרו ב[[מיקרו-כלכלה]], מצד כלכלנים אקולוגיים וכלכלנים פוסט קיינסיאנים. וכן בשימוש בה לצרכי [[מאקרו-כלכלה]].
=== התעלמות ממשאבי טבע ומאנרגיה ===

תפריט ניווט