שינויים

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

להסתדר ללא צמיחה (ספר)

נוספו 47 בתים, 10:52, 24 בספטמבר 2019
מ
אין תקציר עריכה
'''להסתדר ללא צמיחה''' (באנגלית: '''Managing Without Growth''') הוא ספר עיון משנת 2008 על האפשרות לצאת העוסק באפשרות ליציאה ממצב של [[צמיחה כלכלית]] ולהגיע אל [[כלכלת מצב יציב]] ללא [[התמוטטות(ספר)|התמוטטות חברתית וכלכלית]]. הספר נכתב על ידי פטר ויקטור, Peter Victor, פרופסור ל[[כלכלה]] מ[[קנדה]], שחוקר את הקשרים בין [[כלכלה]] ו[[הסביבה הטבעית]] מאז שנות ה-1960 60 של המאה ה-20 והוא כיום פרופסור ללימודי סביבה באוניברסיטת יורק, קנדה, ומלמד [[כלכלה סביבתית]] ו[[כלכלה אקולוגית]].
"להסתדר ללא צמיחה" או "ניהול ללא צמיחה" יוצא מנקודת הנחה שללא צעדי מנע, הפסקת הצמיחה, בגלל [[גבולות לצמיחה (ספר)|גבולות סביבתיים לצמיחה]] או בגלל משבר חברתי-כלכלי, תגורר בתנאים הנוכחיים משבר כלכלי חברתי עמוק, בדומה ל[[השפל הגדול|שפל הגדול]] או גרוע מכך. אבל לטענת הספר התכוננות נכונה יכולה להעביר את החברה לקראת כלכלה ללא צמיחה או [[כלכלת מצב יציב]] בצורה נוחה ומתונה יותר.
עוד ועוד כלכלנים והוגים אחרים החלו לעסוק בבעיות של הצמיחה הכלכלית והחל ויכוח על תפקידה של הצמיחה הכלכלית. הדבר כולל את [[ג'ון קנת גלבריית]] 1958 ב[[חברת השפע (ספר)|חברת השפע]], [[עזרא משען]] ב-1967. גלבריית לא נתפס בהכרח על ידי כלכלנים אחרים ככלכלן אקדמי, ולכן דווקא ספרו של משען עורר ויכוח מתמשך בינו לבין Wilfred Beckerman שהגן על הצמיחה הכלכלית בשני ספרים.
בקרמן המשיך להגן על הצמיחה גם מאוחר יותר וכתב בשנות ה-90 של המאה ה-20 את "קטן זה טיפשי" במענה לספרו הנודע של [[ארנסט שומכר]], "[[קטן זה יפה]]", שיצא לאור ב-1973. הרבה מהריונות של שומכר נצפו על ידי כלכלנים אחרים במיוחד על ידי המאמר של [[קנת' בולדינג]] "[[בואה של ספינת החלל כדור הארץ]] משנת 1966, ומאוחר יותר זכו לניסוח מדוייק יותר גם על ידי [[הרמן דיילי]] שכתב את [[כלכלת מצב יציב (ספר)|כלכלת מצב יציב]] ב-1977. בינתיים הרעיון של בעיות בצמיחה הכלכלית הלך ותפס תומכים בקרב כלכלנים אקדמיים. בקרב הקהל הרחב ותנועות סביבתיות הערעור על צמיחה כלכלית זכה לפופולריות בעקבות הספר [[גבולות לצמיחה]] שיצא לאור בשנת 1972 והפך לרב-מכר.
לחלק מהאנשים שהוויכוח הוכרע נגד ההגיון של הצמיחה הכלכלית. עד כדי כך ש-Heinz Wolfgang Arndt, פרופסור לכלכלה, סיכם את הוויכוח בשנת 1978 בספר בשם "עלייתה ונפילתה של הצמיחה הכלכלית" (The Rise and Fall of Economic Growth: A Study in Contemporary Thought)[http://books.google.co.il/books/about/The_Rise_and_Fall_of_Economic_Growth.html?id=6ClxQgAACAAJ&redir_esc=y] זו המשיכה להיות מדיניות מרכזית של רוב המדינות מאז ועד היום.

תפריט ניווט