כח טבעי

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כוח טבעי (באנגלית: The Game Changers) הוא סרט תיעודי משנת 2018, העוסק ביתרונות בריאותיים של תזונה מהצומח, הן ביחס לכלל האוכלוסייה במיוחד עבור ספורטאים. הסרט גם מביא מחקרים הנוגעים לדעות קדומות נפוצות ביחס לתזונה ואת הפעילות של תעשיית הבשר ותעשיית המזון מהחי לשווק את הבשר כדבר חיוני עבור בריאות וספורט.

ג'יימס וילקס (James Wilks) שהפיק את הסרט מספר עת סיפור האישי. וילקס הוא לוחם אמנויות לחימה משולבות ועוסק גם באימון של אנשים בכוחות מיוחדים כמו צבא, משטרה וכו'. וילקס נפצע ונאלץ להפסיק את פעילותו הספורטיבית, למספר חודשים. הוא מבקש לבנות לעצמו תזונה שתעזור להאיץ את החלמתו. אחד המחקרים בהם נתקל וילקס ניתח את מבנה העצמות של גלדיאטורים רומיים, ומצא כי רוב התזונה שלהם הייתה מבוססת בעיקר על הצומח. דבר זה התמיה את וילקס מאד והוא החל ללמוד על תזונה מהצומח והקשר שלה לספורט ובריאות.

וילקס טוען כי קיימת דעה נפוצה לפיה חלבון מהחי מסייעת להגדלת האנרגיה הזמינה לגוף, אך דעה זו מיושנת ואינה נכונה. הוא טוען שמקור דעה זו היא ברעיונות מיושנים של הביוכימאי בן המאה ה-19, יוסטוס פון ליביג. ליבינג שיער דבר זה ובהמשך דעה זו הפכה להיות מקובלת והדבר גם השפיעה על המלצות התזונה של משרד החקלאות של ארצות הברית, ונשארו נפוצים אפילו אחרי שההמלצות שונו.

לאחר מכן וילקס מראיין מספר ספורטאים טבעוניים העוסקים בענפי ספורט בעצימות גבוהה האולטרה מרתוניסט סקוט ג'וריק, אלפות המשחקים הפאן-אמריקאיים דוטסי באוש, אלופת אוסטרליה בריצת 400 מטר, מורגן מיטשל. הם מעידים על החששות שלהם מפני מעבר לתזונה צמחית וכי לאחר מעבר לתזונה זו חל שיפור משמעותי בביצועים שלהם.

הסרט מותח ביקורת הרעיון שחלבון מהחי נחוץ לבניית מסת שריר, ומראיין את מרים המשקולות האולימפי קנדריק פאריס, ואת פטריק בבומיאן, מפתח גוף המחזיק במספר שיאים של הרמת משקל.

הסרט מדגים מספר מחקרים בנושא. אחד מהם הוא לקיחת דגימות דם משחקני פוטבול, כשעתיים לאחר שאכלו ארוחה. לאחר מכן הדם עובר בצנטריפוגה ומופרד לשכבות, ומוצגת בו נוזל הדם. לאחר ארוחה צמחונית הנוזל הזה הוא שקוף אבל לאחר ארוחה בשרית הנזול הזה עכור. לטענת הרופא בסרט הדבר מגדים כי כלי הדם לאחר ארוחה בשרית מתפקדים בצורה פחות טובה.

לאחר מכן, וילקס פועל כדי לשכנע את אביו, המתאושש מהתקף לב, לנסות תזונה מהצומח כאמצעי למניעת מחלות לב ולסיוע בהחלה מהן. בחלק זה של הסרט הוא מראיין את השחקן ומפתח הגוף ארנולד שוורצנגר, שגם הוא עבר לתזונה המבוססת בעיקר על הצומח. שוורצנגר טוען כי במשך שנים הוא האמין כי תזונה עם הרבה בשר מעניקה כוח, אבל התברר לו שהדבר לא נכון. הוא עשה שינוי תזונה בגיל מבוגר יחסית וכתוצאה מכך הוא הרגיש שינוי לטובה בגוף שלו, ומדדים שונים של בריאות השתפרו.

ראו גם

קישורים חיצוניים