חוק השקיות

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חוק השקיות (או בשמו המלא: החוק לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד-פעמיות, התשע"ו-2016) הוא חוק שמטרתו לצמצם השימוש בשקיות הפלסטיק החד פעמיות. החוק נחקק בשנת 2016 ונכנס לתוקף ב-1 בינואר 2017.

החוק אוסר על מכירה או מסירה של שקיות בעובי של פחות מ-20 מקרון אצל הקמעונאיות הגדולות, ומחייב אותן לגבות היטל של 10 אגורות לשקיות העבות מ-20 מיקרון. כמו כן מחייב החוק לייצר ללא ידיות את השקיות הבאות במגע עם מזון (כדי שלא ישתמשו בהן כשקיות חד פעמיות) והוא מחייב גם לדווח אחת לרבעון על מספר השקיות שמכרו הקמעונאיות (גם בכדי לדעת את השפעת החוק על הצריכה) ולשלם את ההיטל עבור כל שקית נשיאה חד-פעמית שנמכרה.[1].

כספי ההיטל יועברו לקרן לשמירת הניקיון ויתנהלו בחשבון נפרד. הכספים ישמשו לעידוד צמצום השימוש נשיאה חד–פעמיות ולצמצום ההשפעות הסביבתיות השליליות הנגרמות כתוצאה מהשימוש בהן. החוק מציין שניתן להשתמש בכספים בין השאר לעידוד השימוש באמצעי נשיאה חלופיים, הניתנים לשימוש רב–פעמי ואשר פגיעתם בסביבה פחותה, לחינוך והסברה להטמעת מטרותיו של החוק בקרב הציבור ועל ידי ביצוע פעולות ניקיון לסילוק פסולת שקיות מהים ומחופיו, וכן ניתן להשתמש בכספים למתן סיוע ליצרנים של שקיות נשיאה, בין השאר לשם התאמת פעילותם להוראות החוק. השימוש בכספים הוא על פי הוראת השר להגנת הסביבה, ובהמלצת הקרן לשמירת הניקיון.

שקיות הפלסטיק תורמות לשינויי האקלים בדרכים רבות, בייצור, בהובלה, בהטמנה במיחזור ועוד[2]. עד כדי כך שצרפת הכריזה על מאבק בפלסטיק החד פעמי כחלק מהתחייבויותיה הבין לאומיות למאבק בשינויי האקלים[1][2]

המשרד להגנת הסביבה דיווח שלפי הנתונים שלו ניכרת ירידה בשימוש בשקיות בעשרות אחוזים כבר שבוע וחצי לאחר כניסת החוק לתוקף, אם כי הוא מעדיף לחכות לסוף הרבעון כדי להציג נתונים מדויקים. בנוסף לפי דבריו יש תכניות להחיל את החוק גם על חנויות הטיפוח והניקיון [3]

החוק נחל הצלחה גדולה: לפי הדיווחים של הרשתות ברבעון האחרון של 2016 חולקו כ-280 מיליון שקיות מסוג גופיה בקופות ואילו אחרי שהחוק נכנס לפועל ברבעון הראשון של 2017 חולקו רק 55 מיליון שקיות, כלומר ירידה של יותר מ-80%. רוב הרשתות דיווחו על הפחתה של 80%-90% ורק 2 רשתות על הפחתה של 55%. השר להגנת הסביבה אמר שהוא גאה במשרדו ובעם ישראל על ביצוע הפחתה במקור שבמידה מסוימת עוקפת את אירופה - שם את היעד של הפחתה ב-80%, אמורים להשיג תוך 5 שנים. בכך הוא קובע בעצם שהפחתת צריכה במקרים מסוימים יכולה להיות חיובית וזה חשוב.[4].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ המשרד להגנת הסביבה צמצום השימוש בשקיות פלסטיקהמשרד להגנת הסביבה 6.9.2016
  2. ^ אלכסנדר סעודה שקיות הפלסטיק והנזק שהן גורמותצלול
  3. ^ נורית קדוש לא רק קוסמטי: חוק השקיות עושה את דרכו לרשתות הפארם כלכליסט, 11.01.2017
  4. ^ מיכל רז-חיימוביץ' ירידה של כ-80% במכירת שקיות פלסטיק חד-פעמיות ברבעון 24.05.2017, גלובס