וולדן-חיים ביער

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

וולדן - חיים ביער (פורסם לראשונה ב-1854 בשם Walden; או, החיים ביער) הוא ספר מאת הסופר הטרנסצנדנטאלי האמריקאי הנרי דיוויד ת'רו. הטקסט הוא השתקפות על חיים פשוטים בסביבה טבעית. העבודה היא חלק מהכרזת עצמאות אישית, ניסוי חברתי, מסע של גילוי רוחני, סאטירה, ובמידה מסוימת - מדריך להסתמכות עצמית. הספר פורסם בשפות שונות והיה בעל השפעה על תנועות פשטות מרצון. בעברית יצא הספר בהוצאת מוסד ביאליק, בשנת 1962. בתרגומו של ראובן אבינעם, ועם מבוא מאת שמעון הלקין. [1]

וולדן מפרט את חוויותיו של ת'רו במהלך שנתיים, חודשיים ויומיים בבקתה שבנה ליד אגם וולדן בתוך יער שבבעלות חברו והמנטור שלו ראלף וולדו אמרסון, ליד קונקורד, מסצ'וסטס.

ת'רו עושה תצפיות מדעיות מדויקות על הטבע וכן שימושים מטפוריים ופואטיים בתופעות טבע. הוא מזהה צמחים ובעלי חיים רבים בשמותיהם העממיים והמדעיים, מתעד בפירוט את הצבע והצלילות של גופי מים שונים, מתארך ומתאר במדויק את הקפאה והפשרה של האגם , ומספר על הניסויים שלו למדידת העומק והצורה של האגם.

הספר הוא בעל השפעה והשראה לאנשים שונים הדוגלים בפשטות מרצון. דוגמה לכך היא אריק פלמן שהושפע מהספר ויצר בית חצי אוטרקי בכליל בגליל וכתב על כך בספר דרך.

קישורים חיצוניים