התפתחות התחושה המגדרית והתפתחות הנטייה המינית

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מלכות נאו-דראג (דראג קווינס שהן נשים נקביות - ולא זכרים החיים כגברים ביום יום). תופעת הנאו-דראג היא חיזוק להנחה כי עשיית דראג איננה רק ביטוי פומפוזי של זהות מגדרית פנימית מודחקת אלא יכולה להיות גם ביטוי פומפוזי של זהות מגדרית לא מודחקת (ניתן להגדיר זאת כ-"hypergendering" בקרב נשים אלה) וממילא גם דרך לבצע פרודיה על תפישות מגדריות נפוצות.

ערך זה הוא החלק החמישי בסדרת ערכים בנושא התפתחות התחושה המגדרית

מוסכם בקרב חוקרים רבים כי יש קשר ממשי בין זהויות מגדר שונות לבין נטיות מיניות שונות; למשל רוב הנשים הלא-טרנסקסואליות נמשכות רק או בעיקר לגברים, רוב הגברים הלא-טרנסקסואלים נמשכים רק או בעיקר לנשים, רוב הנשים הטרנסיות נמשכות רק או בעיקר לגברים ורוב הגברים הטרנסים נמשכים רק או בעיקר לנשים; ייתכנו סייגים לגבי כל אחת מן הקבוצות.

רוב החוקרים מסכימים כי התפתחות התחושה או הזהות המגדרית קשורה במידה רבה בהתפתחות הנטייה המינית.

ספרות מחקרית ענפה מראה שנון קונפורמיות מגדרית בילדות היא משתנה מנבא חזק להומוסקסואליות ובמקרים מעטים אף טרנסקסואליות בהמשך החיים[1][2] אם כי אין ספק כי משתנה זה אינו מוחלט (כלומר אינו מנבא הומוסקסואליות ובוודאי לא טרנסקסואליות ב-100% מהמקרים)[3]; ילדים נון קונפורמיים מגדרית שיחוו דעיכה טבעית של נון קונפורמיות מגדרית בילדות (desistance) סביר פחות שיהיו טרנסקסואלים אך כן סביר שיבטאו הומוסקסואליות או דו מיניות בבגרותם[4]. במחקר נרחב בשנות ה-70 מצא ריצ'רד גרין קשרים סטטיסטיים מובהקים בין נון קונפורמיות מגדרית בילדות (עם או ללא דעיכה טבעית של נון קונפורמיות מגדרית בילדות) לבין הומוסקסואליות בחיים הבוגרים[1].

דמויות דראג

חלק ניכר מן הדראג קווינס למשל (אשר לפי דעה רווחת רובם גברים הומוסקסואליים או דו מיניים[5][6]) מדווחים לעיתים כי ביצוע הדראג מהווה עבורם דרך לבטא את עצמם מגדרית, כלומר את דמות הדראג שלהם[6] או לחלופין להחצין "נשיות דחוקה" הזמינה עמוק בתוכם. לפי אחד המחקרים, מדובר בשיטת "סימון" (signaling) המקנה מעין ייחודיות או הגנה בתוך הקהילה ההומוסקסואלית[6]. עם זאת, ייתכן גם מניע ספק בידורי לתופעה זו וכן ישנן אף נשים שהן ככלל סטרייטיות או דו מיניות המופיעות כמעין דראג קווין בעצמן, תופעה הנקראת בשמות "נאו-דראג" או "פואו קווין" (neo drag/faux queen)[5][7]. לפי הנאו-דראג ויקטוריה סין (Victoria Sin) למידתה על תאוריה קווירית הביאה אותה למסקנה שזהויות מגדר הן רעיונות מובנים ועשיית דראג היא סוג של "ליצנות מגדרית" שמטרתה פרודיה על תפישות מגדריות נפוצות[7]; הסבר אחר סיפקה הנאו-דראג לולו ברו (Lolo Brow) לפיו מצד אחד היא אוהבת לאתגר תפישות מגדריות על ידי קומדיה אך מצד שני וללא קשר לכך מניע נוסף שלה לנאודרגיסטיות הוא דרך להתמודד עם מעין אינדוקטרינציה מגדרית שעברה כשחונכה לנשיות מוחצנת כילדה וכן הרגשתה שעל ידי נאודראגיסטיות היא מבטאת גרסה מוגברת ודומיננטית יותר של עצמה (hyperversion)[7].

הסתייגות

יודגש כי קיימים מקרים בהם אין כל קשר בין זהות מגדרית לבין נטייה מינית הומוסקסואלית או דו-מינית וייתכנו הסברים נוספים משוערים לשיעורים מעט שונים של נטיות מיניות באוכלוסיות השונות[8][9][10].

סימוכין

  1. ^ 1.0 1.1 Green R (1974). Sexual Identity Conflict in Children and Adults. Basic Books (1974).
  2. ^ Bailey J. Michael and Kenneth J. Zucker, Childhood Sextiped Behaviorand Sexual Orientation, January 1995, Developmental Psychology, APA.
  3. ^ Dr. Ken Zucker Talks About Sexual Orientation Research with Truth Wins Out - Wayne Besen's personal YouTube channel
  4. ^ "Transgender Kids: Who Knows Best?", a BBC Documentary, 12 January 2017, 59min
  5. ^ 5.0 5.1 newnownext.com; "These Female Drag Queens Don’t Give A Tuck If You Think They’re Appropriating Gay Culture - 'No specific group of people should own the idea of performing femininity.'”, by Raven Snook 1/17/2018.
  6. ^ 6.0 6.1 6.2 American Psychological Association APA.org; All Things LGBTQ; "The Psychology of Drag - Understanding the science behind the art of pushing gender boundaries", by Jennifer O’Brien Ph.D; Posted Jan 30, 2018".
  7. ^ 7.0 7.1 7.2 Broadly, official YouTube channel, "Can't Drag Us Down: Meet London's Female Queens"; Published on Sep 16, 2015
  8. ^ Archives of Sexual Behavior February 1989, Volume 18, Issue 1, pp 13–29; The socialization of homosexuality and heterosexuality in a non-Western society
  9. ^ Blanchard, R., & Bogaert, A. F. (1996). Homosexuality in men and number of older brothers. American Journal of Psychiatry, 153, 27–31.

הבהרה: המידע באקו-ויקי נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

הבהרה: המידע באקו-ויקי נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו ייעוץ משפטי.