הנרי ג'ורג'

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הנרי ג'ורג' (באנגלית: Henry George‏; 1839-1897) היה כלכלן פוליטי אמריקאי והתומך המשפיע ביותר של "מס יחיד" (Single Tax) על אדמות. ספרו הידוע ביותר הוא קידמה ועוני שנכתב בשנת 1879.

במסע לעיר ניו יורק הוא התרשם מכך שיש פרדוקס לכאורה - מצבם של העניים בעיר מבוססת זו, היה גרוע יותר ממצבם של העניים בקליפורניה שהיתה באותה עת כפרית יותר ופחות מפותחת מבחינה כלכלית. הבחנות אלה סיפקו את הנושא העיקרי ואת הכותרת לספרו המפורסם ביותר "קידמה ועוני" שהיה הצלחה עצומה בזמנו ומכר מעל 3 מיליון עותקים.

בספר טען ג'ורג' כי חלק ניכר מהעושר שנוצר על ידי הקידמה החברתית והטכנולוגית בכלכלת שוק חופשי נתפס על ידי בעלי אדמות ומונופוליסטים על ידי רנטות כלכליות, וכי ריכוז זה של עושר שהגיע באופן בלתי צודק הוא הסיבה היסודית לעוני. ג'ורג' ראה כאי צדק משווע את התופעה שרווח פרטי מושג על ידי הגבלה של גישה למשאבי טבע, בעוד שעל עבודה יצרנית מוטלים מיסים כבדים. הוא טען כי מערכת זו דומה לעבדות - מושג דומה לעבדות בשכר. ההקצבה של זיכיונות נפט על ידי אילי-הון של מדינות עשירות בנפט יכולה להראות כשוות ערך לפעולה המחפשת רנטה: היות ומשאבי טבע ניתנים באופן חופשי על ידי הטבע ולא מיוצרים על ידי עבודה או יוזמה אנושית, אסור לפי ג'ורג' להרשות לאדם אחד להשיג תמלוגים על ידי מונופול על המסחר בהם. דבר זה נכון עבור כל מינרל ומשאב טבע ביולוגי אחר.

ג'ורג' גילה דפוס זה לאחר שחווה עוני בעצמו, הכיר חברות שונות רבות במהלך מסעותיו, וחי בקליפורניה בתקופה של צמיחה כלכלית מהירה. במיוחד הוא שם לב כי הבניה של פסי רכבת בקליפורניה הקפיצה כלפי מעלה את מחיר הקרקע ואת הרנטות במהירות שווה או גבוהה יותר מהמהירות בה עלו המשכורת.

ראו גם

קישורים חיצוניים

Stub general.png ערך זה הוא קצרמר. אתם מוזמנים לתרום לאקו-ויקי ולהרחיב אותו.