המיוחסים (ספר)

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

המיוחסים הוא ספר עיון משנת 1984 מאת שמשון ביכלר ושלמה פרנקל, שמתאר את סיפור בנייתן של האליטות הכלכליות והפוליטיות בישראל. אמנם חלק מהדמויות איבדו מכוחן מאז, ואחרים עלו במקומם, אך התיאור של הדרכים בהן משתלטות משפחות ההון המקומיות על הכלכלה והחברה בישראל, ושיתוף הפעולה של הפוליטיקאים בתהליך, לא השתנה בהרבה.

Cquote2.png אתם קמים בבוקר, שותים את הקפה של מושביץ, עם לחמנייה של אנג'ל ונוסעים לעבודה במכונית שייבא קרסו. במשרד אתם מסירים את המקטורן שיצר פולק, מטלפנים לבנק של רקנאטי ונותנים הוראה לקנות מניה של אייזנברג. בארוחת-הצהריים אתם אוכלים פסטה של פרופר עם בשר שייבא גיטר, שותים משקה קל של בורנשטיין ומקנחים בגלידה של שטראוס. כשאתם חוזרים לבית שבנה רובינשטיין אתם נזכרים ששכחתם, לעזאזל, להזמין סוף-שבוע במלון של שיף. ארוחת הערב שלכם מורכבת מדגים של מרידור. אחריה אתם מפעילים את הטלוויזיה של ברנשטיין וגורודצקי, ולא שוכחים לבלוע את התרופה של הורביץ. עיניכם נעצמות לאיטן, ובחלומכם אתם רואים ערימות של רוטשילדים.

הספר הזה הוא סיפורם של המשפחות והאנשים האלה, שמאכילים ומשקים אתכם, מסיעים ומלבישים אתכם, מעניקים לכם שירותים ואשליות, וגובים את רווחיהם מכל תנועה שאתם עושים. הדרך שבה הם עושים את הונם אינה רק עניינם-שלהם. זהו בעיקר עניינכם-שלכם. זהו הסיפור של המשפחות ושל האנשים האלה כמות שהם, ללא כחל-וסרק. כשתסיימו את קריאתו תהיו אולי חכמים יותר, נזעמים יותר, ובוודאי חסרי אשליות.

Cquote1.png
-- כריכתו האחורית של הספר המיוחסים

קישורים חיצוניים