החברה להגנת הטבע

מתוך אקו-ויקי, מקום מפגש בנושאי אקולוגיה, חברה וכלכלה.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמליל החברה להגנת הטבע.

החברה להגנת הטבע היא עמותה שהוקמה ב-1953 ומהווה את הארגון הסביבתי הוותיק והגדול בישראל ואחד הוותיקים בעולם. עיקר פעילותה הוא בנושאים של שמירת טבע אך היא עוסקת גם בנושאים של שמירת סביבה וגם בקיימות.

דרכי פעולה

החברה להגנת הטבע פועלת בשלושה אפיקים עיקריים:

שימור סביבה, טבע וערכי מורשת

פעילות ציבורית ומקצועית מגוונת של החברה להגנת הטבע מקדמת שמירה על הסביבה הטבעית והעירונית, מצמצמת זיהומים המסכנים את בריאותנו ושומרת על מרחבים ירוקים ופתוחים לרווחת כולנו.

פעילות בוועדות תכנון

המומחים המקצועיים ואנשי הקהילה של החברה להגנת הטבע פועלים ביחד עם הציבור למניעת תכנון הפוגע בזכויות הציבור, בריאותו ואיכות חייו ולסיכול פיתוח הנובע ממעורבות יתר של בעלי הון במערכת הפוליטית והשלטונית. פעילויות אלו נעשות על ידי מהנדסים ומתכננים, אנשי חינוך וקהילה, פעילים, משפטנים, צוותי תקשורת והסברה.

פעילות קהילתית

החברה להגנת הטבע מקדמת בקהילות בכל רחבי הארץ את מעורבות הציבור בתכנון סביבתו. מומחים מקצועיים של החברה להגנת הטבע פועלים בתוך הקהילות לייזום ושינוי תוכניות פיתוח באופן השומר על זכויות הציבור, בריאותו ואיכות חייו.

חינוך ופעילות קהילתית מגוונת

החברה להגנת הטבע משקיעה רבות בחינוך סביבתי וחינוך ארוך טווח לידיעת ואהבת הארץ. רשת חינוך סביבתי, חוגי סיירות וטבע ומערך טיילות חינוכית יוצרים שלל חוויות משותפות, מקנים ידע רב ומפתחים אחריות סביבתית וחברתית בקרב ילדים ובני נוער. הפעילות המשותפת למען הטבע והסביבה יוצרת דור צעיר מחובר לארץ ולאהבתה, מחנכת לאחריות אזרחית ומפתחת מנהיגות מקומית של בני נוער ומבוגרים בכל רחבי הארץ.

פעילות פנאי וטיולים בטבע

החברה להגנת הטבע מאפשרת לכל אחד להיות מעורב בשימור הטבע והסביבה וליהנות ממגוון פעילויות פנאי בטבע. "ירוק" מועדון תרבות הפנאי של החברה להגנת הטבע מציע לכלל הציבור אפשרויות רבות להתחבר לטבע בפעילויות פנאי, טיילות ואירוח בכל רחבי הארץ.

הצלחות אחרונות

כדי להגן על איכות החיים והסביבה, בנושאים ספציפיים, החברה להגנת הטבע מנהלת "קמפיינים ציבוריים" – פעילות משולבת המקדמת תכנון, חקיקה ופעילות חינוכית וציבורית ממוקדת מטרה. בין הישגי החברה בקמפיינים ציבוריים לאחרונה:

  • הגנת הים והחוף - חקיקת חוק המגן על החוף והים, שומר על זכותו של כלל הציבור ליהנות מנו וקובע עקרונות לפיתוח ושימור החופים.
  • אישור הקמת פארק איילון - אישור תוכנית ממשלתית להקמת פארק טבעי בדרום מטרופולין תל-אביב ומניעת "קומבינת נדל"ן" בשטח.
  • שימור הכנרת - פרוייקט לשמירה על איכות מי הכנרת ופריצת "שביל סובב כנרת" - שביל טיול פתוח לציבור סביב הכנרת.
  • הצלת מפרץ אילת - הצלת אלמוגי מפרץ אילת על-ידי פעילות לצמצום זיהום המפרץ מפוספטים, ביוב, וחקלאות ימית מזהמת.
  • פרויקט העגורים בעמק החולה - נזקי ענק לחקלאות שגרמו עגורים נודדים, הופסקו בזכות מחקר מקיף ופעילות של מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע בחולה. כיום העגורים הם אחת מאטרקציות הטבע המרגשות בישראל.
  • חיזוק ירושלים ושימור הריה, שימור חי וצומח בגבעות נס-ציונה, הר הגלבוע, רמות מנשה ועוד.

ראשי החברה להגנת הטבע

בספטמבר 2016 נבחרה איריס האן לתפקיד מנכ"לית של החברה להגנת הטבע. האן היא האישה הראשונה בתולדות החברה להגנת הטבע, שמכהנת בתפקיד זה. [1]

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים